BilimMayıs 6, 2022

Rusya, Milletlerarası Uzay İstasyonu’nu terk etmekte kararlı olduğunu bir kere daha ortaya koydu

Rusya, Ukrayna'yı işgali sonrasında ülkeye uygulanan yaptırımlar nedeniyle Memleketler arası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) çekilme tehdidini daha da ...

Rusya, Ukrayna’yı işgali sonrasında ülkeye uygulanan yaptırımlar nedeniyle Memleketler arası Uzay İstasyonu’ndan (UUİ) çekilme tehdidini daha da ciddileştirdi. Devlet medyası, Roscosmos’un milletlerarası ortaklarına ayrılmadan 12 ay evvel haber vereceğini bildirdi.

Rus uzay ajansı Roscosmos’un lideri, Mart ayı başlarında geri çekilme tehdidinde bulunduktan sonra, alçak Dünya yörüngesinde Rusya ile ABD, Avrupa Birliği, Kanada ve Japonya ortasında 21 yılı aşkın müddettir devam eden yakın işbirliğini sonlandırarak, artık bildirimlerini UUİ’deki ortaklarına teslim etmeyi düşündüklerini söylüyor.

Roscosmos Genel Müdürü Dmitry Rogozin, Rus devlet medyasına verdiği demeçte “Karar zati verildi, bu mevzuda kamuoyu önünde konuşmak zorunda değiliz. Sırf bir şey söyleyebilirim: Yükümlülüklerimize uygun olarak ortaklarımızı UUİ’deki çalışmaların sona ermesi konusunda bir yıl evvelden uyaracağız.

Rogozin daha evvel, UUİ’deki ortaklar ortasındaki “normal ilişkilerin” fakat “yasadışı yaptırımların büsbütün ve şartsız olarak kaldırılmasından sonra” restore edilebileceğini belirtmişti.

UUİ üzerindeki çalışmalar, Ukrayna’daki savaşın tesirleri nedeniyle esasen durduruldu. Roscosmos daha evvel, UUİ’nin Rus kısmında ortak deneyler konusunda Avrupalı ortaklarla işbirliği yapmayacağını ve artık bunları bağımsız olarak yürütmeyi planladığını söyledi.

Lakin Rusya’nın UUİ’den kolay bir formda ayrılması mümkün değil. UUİ’den ayrılmadan evvel takip edilmesi gereken bir dizi uygulama ve kontrata dayalı protokol var. Mevcut muahedeye nazaran, UUİ’nin en az 2024’e kadar operasyonda kalmasına müsaade veriliyor. ABD projeyi 2030’a kadar sürdürme isteğini lisana getirirken, Roscosmos, çekilme için mümkün olan en erken vakit olan 2024’te UUİ’den ayrılacağını söylüyor. Rusya’nın çekilmesinin ABD’nin projeyi on yılın sonuna kadar sürdürme isteğini nasıl etkileyeceği ise belirli değil.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler