Rusya’dan ChatGPT Rakibi Sohbet Botu: GigaChat

rusyadan chatgpt rakibi sohbet botu gigachat

Doğu Avrupa’nın en büyük bankalarından Rusya merkezli Sberbank, dünya çapındaki yapay zekâ yarışına kendi sohbet botuyla katılacağını açıkladı. Son yıllarda teknoloji yatırımlarını artıran bankanın yapay zekâ destekli sohbet botu, ChatGPT’ye rakip olmayı hedefleyecek.

Sohbet botunun adı ise uzun süredir internette bir mim olan ‘Gigachad’ karakterine benzer bir şekilde ‘GigaChat’ olarak belirlendi. GigaChat’in ilk etapta sadece davet yoluyla katılınabilecek test aşaması gerçekleşecek.

Peki bu sohbet botunu ChatGPT’den ayıran şey ne?

8f2d11dded4876d2a9b0c5a7c884752b83c1a015

Sohbet botu hakkında henüz hiçbir teknik detay paylaşılmadı. Hangi dil modelini kullanacağı ve kaç parametrelik veri tabanından besleneceği gibi bilgiler bilinmese de sadece bir detaya yer verildi. Bankanın açıklamasına göre GigaChat, yabancı kaynaklı botların aksine Rus halkıyla daha ‘akıllı’ bir şekilde iletişim kuracak.

Paylaşılmayan bir diğer detay ise GigaChat’in ne zaman kullanıma açılacağı konusunda. Sberbank, yapay zekânın yayınlanacağı gün ve kimler tarafından kullanılabileceği hakkında bir detay paylaşmadı.