İnternetMayıs 13, 2022

Saklılık odaklı arama motoru DuckDuckGo, Google Chrome’u kendi Chrome eklentisi ile vurdu

Kapalılık odaklı tarayıcı DuckDuckGo, Chrome eklentisini Google'ın Privacy Sandbox'ının bir modülü olan iki yeni reklam hedefleme tekniğini ...

Kapalılık odaklı tarayıcı DuckDuckGo, Chrome eklentisini Google’ın Privacy Sandbox’ının bir modülü olan iki yeni reklam hedefleme tekniğini engelleyecek formda güncelledi. DuckDuckGo, bir blog yayınında, kullanıcıları Google Topics’i ve FLEDGE’yi bu eklenti aracılığıyla engelleyebilecekleri konusunda bilgilendirdi. Google’ın daha fazla saklılık odaklı olduğunu tez ettiği çevrimiçi reklamlar için kullanıcıları izleme ve hedeflemede kullandığı yeni alternatif yol düzenleyiciler ve saklılık savunucuları tarafından eleştirilmişti. DuckDuckGo da, Google’ın şu anda sonlu sayıda kullanıcı üzerinde test ettiği yeni reklam teknolojisini eleştirenlerin ortasında.

DuckDuckGo’nun eser yöneticisi Peter Dolanjski, “Kimileri bu yeni formülün daha az istilacı bir reklam hedefleme olduğunu söylüyor, lakin biz tıpkı fikirde değiliz” diyor ve ekliyor: “Temel olarak bunun nedeni, varsayılan olarak Google Chrome’un çevrimiçi aktifliğinizi otomatik olarak izlemeye ve reklamcılarla ve öbür taraflarla sizinle ilgili bilgileri paylaşmaya devam etmesi.

Şirket ayrıyeten, reklamları tekrar hedeflemenin yeni formülü olan Google’ın FLEDGE sistemini de eleştiriyor. FLEDGE, üçüncü taraf çerezler aracılığıyla gerçekleşen klasik reklam yine hedefleme yerine direkt Google’ın Chrome tarayıcısında oluşturulan bir hedefleme sistemi sunuyor.

Dolanjski bu bahiste da, “Reklamverenin daha sonra sizi bir reklamla takip etmek isteyebileceği bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, reklamveren Chrome tarayıcınıza sizi bir ilgi kümesine koymasını söyleyebiliyor. Akabinde, reklam görüntüleyen öteki bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, Chrome tarayıcınız ilgi gruplarınıza dayalı bir reklam açık artırması yürütecek ve belli reklamları size hedefliyor. Yani tarayıcınız sizin üstünüzden para kazanılmasına alet oluyor” diyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler