BilimMayıs 16, 2022

Samanyolu’nun harika kütleli kara deliği Sagittarius A*’nın imgesi, artık de sese dönüştürüldü

Samanyolu'nun merkezindeki Sagittarius A* (Sgr A*) isimli harika kütleli kara deliğin Event Horizon Teleskobu (EHT) sayesinde oluşturulan imajını ...

Samanyolu’nun merkezindeki Sagittarius A* (Sgr A*) isimli harika kütleli kara deliğin Event Horizon Teleskobu (EHT) sayesinde oluşturulan imajını daha evvel görmüş olabilirsiniz. Artık de bu kara deliğin sese çevrilmiş halini dinlemeniz mümkün.

Radar gibisi bir tarama kullanan sonifikasyon saat 12 pozisyonunda başlıyor ve saat istikametinde dönüyor. Sesteki değişiklikler, EHT’nin Sgr A* olay ufku etrafında gözlemlenen parlaklık farklılıklarını temsil ediyor. Kara deliğe daha yakın olan ve hasebiyle daha süratli hareket eden cisimler daha yüksek ses frekanslarına karşılık geliyor. Bu sonifikasyon, bir dinleyicinin dataları 3D stereo seste duymasını sağlam için özel bir halde işlendi ve seslerin direkt önden başladığı ve daha sonra tarama yapılırken bir kulağa ve akabinde başkasına saat istikametinde hareket ettiği görülüyor (ve duyuluyor).

Radar gibisi bu tarama, saat 12 pozisyonundan başlayarak saat tarafında ilerliyor. Manzaradaki parlaklık sesi denetim ediyor ve radyal pozisyon mevcut frekansları denetim ediyor. Kara deliğe (daha süratli dönen) daha yakın olan gereçten gelenler, daha yüksek frekanslarla duyuluyor.

Binaural olarak işlenen bu sesi kulaklıkla dinlediğinizde, ses direkt önünüzde başlıyormuş üzere duyulacak ve akabinde başınızın etrafında saat istikametinde hareket edecektir.

Saat yaklaşık olarak 1, 5 ve 9 pozisyonlarındaki üç parlak bölgenin yanı sıra ana halkanın dışından gelen daha sönük ışığı gösteren çok düşük tonları da duyabilirsiniz.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler