BilgisayarlarMayıs 31, 2022

Şarj kablosunda bulunan silindir: Nedir, ne işe fayda?

Şarj kablosunda bulunan silindir nedir ve ne işe fayda? Bu yazıda bu sorunun cevabına bakıyoruz. Çabucak söyleyelim bilgisayarlar için şarj ...

Şarj kablosunda bulunan silindir nedir ve ne işe fayda? Bu yazıda bu sorunun cevabına bakıyoruz. Çabucak söyleyelim bilgisayarlar için şarj aygıtları artık çok çeşitli dizaynlarda ve çok çeşitli fonksiyonlarda mevcut. Birçok şarj kablosunda, parazit bastırma filtresi olarak isimlendirilen plastikten yapılmış küçük bir silindir vardır.

Bu filtre, öbür elektronik aygıtların fonksiyonelliğinin bozulmamasını sağlamak için tasarlanmıştır. Dizüstü bilgisayar üzere aygıtlar, devreye alındıklarında elektromanyetik dalgalar üretirler. Bunlar şarj kablosu tarafından etrafa iletilir. Bu, öbür teknik aygıtlarda “ceket dalgaları” olarak isimlendirilen parazitlere yol açabilir. Öteki şeylerin yanı sıra, WLAN da birebir dalga uzunluğunda yahut tıpkı frekansta iletilirse bozulabilir.

Parazit bastırma filtresi elektromanyetik dalgaları emer

Parazit bastırma filtresi, elektromanyetik dalgaların yayılmasını tedbire fonksiyonuna sahiptir. Elektromanyetik dalgaların, içine monte edilmiş bir ferrit çekirdeği vasıtasıyla iptal edilmesini sağlar, zira ferrit iletken olmayan yahut elektriksel olarak iletken olmayan bir gereçtir. Şarj kablosu ferrit çekirdekten geçer, böylelikle elektromanyetik dalgaları emer ve böylelikle vazifesini yerine getirir.

(Bu yazının akabinde Prize takılı şarj aleti ne kadar elektrik tüketiyor başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz)

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler