BilimHaziran 3, 2022

Şaşırtan lakin gerçek: Dünya’ya en yakın gezegenler, düşündüğünüz üzere Mars yahut Venüs değilmiş!

Gezegenlerin tertibi çoğumuzun okulda öğrendiği bir şeydir: Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve (2006'ya kadar) Plüton ...

Gezegenlerin tertibi çoğumuzun okulda öğrendiği bir şeydir: Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve (2006’ya kadar) Plüton.

Bu yüzden, Dünyalılar olarak en yakın gezegen komşumuzun Venüs yahut Mars olduğunu düşünebilirsiniz. Ayrıyeten yılın kimi periyotlarında bu niyetiniz doğrudur. Venüs en yakın noktasındayken, Dünya’ya Güneş Sistemindeki başka gezegenlerden daha fazla yaklaşır. Tıpkı formda yörüngesi de bizim yörüngemize başkalarından daha yakındır. Lakin, en azından Physics Today’de yayınlanan bir makalede söylenilene nazaran, bu fikir her vakit gerçek olmayabilir.

NASA, Los Alamos Ulusal Gözlemevi ve ABD Ordusu Mühendis Araştırma Geliştirme Merkezi’ne bağlı mühendisler, en yakın komşumuzu belirlemek için 10.000 yıllık bir mühlet boyunca Dünya’nın en yakın üç gezegene (Mars, Venüs ve Merkür) olan ortalama yakınlığını hesaplamak için bir bilgisayar simülasyonu oluşturdu. Gezegenlerin kendi yörüngeleri sırasında hizalanma biçimleri nedeniyle, model Dünya’nın Merkür yakınlarında Venüs yahut Mars’tan daha fazla vakit geçirdiğini gösterdi.

media sizes full figure4 bQuY

Muharrirler, “Öteki bir deyişle, Merkür, Güneş’e daha yakın bir yörüngede olduğu için ortalama olarak Dünya’ya Venüs’ten daha yakındır” diye açıklıyor.

Hatta bu durum yalnızca Dünya için geçerli değil. Daha fazla hesaplama yapıldığında, Güneş Sistemi’ndeki yedi gezegenin (Merkür hariç) yörüngelerinin birçoklarının Merkür’e öteki gezegenlerden daha yakın olduğunu gösteriyor.

Sonuçlar, nokta-daire tekniği (PCM) ismi verilen bir tekniğe dayanıyor. Temel olarak bu teknik, iki gezegenin yörüngelerini dairesel, eş merkezli ve eş düzlemli olarak alan ve iki gezegenin güneş etrafında dönerken ortasındaki ortalama arayı hesaplayan bir matematiksel denklem olarak tanımlanabilir.

Muharrirler, bu durumu “PCM sayesinde, iç yörünge minimumdayken iki yörüngedeki cisim ortasındaki aranın minimumda olduğunu fark ettik” diye açıklıyor ve ekliyor: “Bu sonuçtan ve tablodan açıkça görülüyor ki, Venüs (ortalama yörünge yarıçapı 0,72 AU) değil, Merkür (ortalama yörünge yarıçapı 0,39 AU), ortalama olarak Dünya’ya en yakın gezegendir.”

Bir de küçük not: AU astronomik bir ünite ve Dünya ile Güneş ortasındaki arayı tanımlıyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler