BilimHaziran 10, 2022

Şayet bu fotoğraf için sav edilen gerçek olsaydı, şimdiye kadar çoktan ölmüş olurduk!

Zaman vakit çok yeterli çekilmiş bir uzay fotoğrafı, tüm internette viral olabiliyor. Aşağıda gördüğünüz fotoğraf da onlardan biri... Lakin ...

Zaman vakit çok yeterli çekilmiş bir uzay fotoğrafı, tüm internette viral olabiliyor. Aşağıda gördüğünüz fotoğraf da onlardan biri… Lakin argüman edildiği üzere Hubble Uzay Teleskobu ile çekilmiş olsaydı, Dünya’da ömür yok olacak demekti.

Hemen açıklamasın yapalım. Fotoğraf hakikaten de NASA tarafından yayınlandı, fakat mutlaka Hubble Uzay Teleskobu ile çekilmiş değil. Hubble Uzay Teleskobu Dünya’dan 547 kilometre yüksekte bir yörüngede dönüyor ve genelde Satürn üzere yakın gezegenlerin değil, milyarlarca ışık yılı uzaktaki galaksilerin fotoğraflarını çekmekle meşgul oluyor.

Bu fotoğrafın Hubble Uzay Teleskobu ile çekilmediğini anlamanın çok kolay bir yolu var. Şayet Güneş sahiden Satürn’ün gerisinde olsaydı, bu durumda bu fotoğrafın Satürn yörüngesinden çekilmiş olması gerekirdi. Fotoğraf sav edildiği üzere Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilseydi, bu durumda hem Hubble Uzay Teleskobu hem Dünya, Satürn’e çok yakın bir noktaya gitmiş olurdu ve fotoğraf çekilmeden çok evvel donup ölmüş olurduk!

Şaka bir yana, NASA tarafından yayınlanan bu fotoğraf, bir sanatkarın gözünden Satürn’ün güney kutbundaki kutup ışıklarını gösteriyor. Kutup ışıklarının kırmızı olmasının nedeni ise hidrojen…

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler