BilimMayıs 9, 2022

Servise bıraktığı araç birini öldürünce, aracın sahibi bir anda kendini mahkemede buldu

Çoklukla, otomobilinizi servise götürdüğünüzde, siz orada değilken aracınızın birisini öldürmesi sebebiyle bir davanın maksadı olmayı ...

Çoklukla, otomobilinizi servise götürdüğünüzde, siz orada değilken aracınızın birisini öldürmesi sebebiyle bir davanın maksadı olmayı beklemezsiniz. Ne yazık ki, geçtiğimiz hafta yayınlanan bir Fox 2 Detroit haberine nazaran Michigan’daki bir Jeep sahibinin başına gelen olay buydu.

Söylenilene nazaran, bir araç sahibi 2019 Jeep Wrangler‘ını 2020 yılında kolay bir yağ değişimi için Rochester Hills Chrysler-Jeep-Dodge lokal bayisine götürdü. Bu yağ değişimi, biri geçerli bir ehliyeti olmayan bir genç olmak üzere çalışırken araca binen iki teknisyen tarafından yapılıyordu. Jeep manuel şanzımana sahipti ve viteste park edilmişti. Teknisyen ezkaza debriyaja dokunduğunda, Jeep ansızın öne hakikat atılarak öbür teknisyen Jeffrey Hawkins’e çarptı. Hawkins hayatını kaybetti. Hawkins’in ailesi olaydan bayiyi sorumlu tuttu.

İşte tam da bu noktada işler karmaşıklaşıyor. Michigan’da kanunlarında, çalışanların (ve buna bağlı olarak çalışan ailelerinin) patronlarını yahut iş arkadaşlarını işyeri kazaları nedeniyle dava etmelerini engelleyen yasalar bulunuyor. Ayrıyeten, bir araba bayisinin, bir müşteri tarafından araçlarını sürmek için yetkilendirilen bireylerin hareketlerinden sorumlu tutulmasını bilhassa önleyen öteki bir yasa daha bulunuyor.

Bu da Hawkins’in karısını ve çocuklarını sıkıntı durumda bırakıyor. Bu noktada da devreye, şayet mahkeme lehine karar verirse bayiliğin sigorta şirketinin aileye ödeme yapmasını gerektiren bir pozisyona getirecek bir halde aracın sahibini bir vekil olarak hedeflemelerini öneren avukat David Femminineo devreye giriyor. 20 Mayıs’ta bir duruşma başlayacak ve Hawkins’in ailesi 15 milyon dolar tazminat istiyor.

Mevzu ile ilgili bir avukatın söylediğine nazaran, bütün bunlar bir nevi dolambaçlı ve hatta biraz çok üzere görünse de, bu dava sürecinin, anahtarlarınızı bir vale park görevlisine vermeniz ve akabinde o vazifelinin otomobilinizle birini yaralaması durumunda yaşanacaklara çok benziyor. Artık herkes, davanın sonunda çıkacak kararı bekliyor.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler