BilimMayıs 6, 2022

Sivrisinekler, ısıracakları insanları nasıl seçebiliyorlar? Yeni araştırma, bu soruya çok şaşırtan bir karşılık veriyor

Sivrisinekler tüm vızıldamaları ve ısırmaları ile can sıkmalarının yanı sıra, taşıdıkları farklı virüs ve parazitleri bulaştırmaları sebebiyle ...

Sivrisinekler tüm vızıldamaları ve ısırmaları ile can sıkmalarının yanı sıra, taşıdıkları farklı virüs ve parazitleri bulaştırmaları sebebiyle beşerler için en ölümcül hayvanların ortasında yer alabiliyor. Bu sineklerin kimi cinsleri sadece beşerlerle beslenir, lakin bu kadar başarılı bir besleyici olmak için insan ve hayvan kokusunu ayırt edecek hassas hedefleme düzenekleri geliştirmiş olmaları gerekir. Araştırmacılar da bu ayrımı nasıl yaptıklarını anlamaya çalışıyorlar ve Nature’da yayınlanan yeni bir çalışma, sivrisinekler neyi, nasıl tespit ettikleri sorusuna karşılık vermeyi amaçlıyor.

Ekoloji, evrimsel biyoloji ve sinirbilim yardımcı doçenti Carolyn “Lindy” McBride yaptığı açıklamada “Bir nevi sivrisinek beynine daldık ve ‘Ne kokusu alabiliyorsun? Beyninizi neler tetikliyor? Nöronlarınızı ne aktive ediyor? Ve insan kokusuna karşı hayvan kokusu aldığınızda beyniniz nasıl farklı halde aktive oluyor?’ diye sorduk” dedi.

Takım, CRISPR-Cas9 kullanarak, Zika virüsü, dang virüsü, sarı humma virüsü ve chikungunya virüsünün vektörleri olan genetiği değiştirilmiş Aedes aegypti sivrisineklerini oluşturdu. Bu transgenik böcekler, faal olduklarında ışıldayan beyinlere sahipti ve bilim insanlarının beyinleri yüksek çözünürlükte görüntülemesine imkan sağladı. Araştırmacılar daha sonra, böceğin ilgisini çeken şeyi belirlemek için kelam konusu sivrisineklere bir rüzgar tüneli aracılığıyla insan ve hayvan aromalı hava verdi.

İnsan kokusu birçok farklı bileşenden oluşur ve bu tıpkı bileşenler birçok göğüslü kokusunda farklı oranlarda bulunur. Geçmişteki araştırmalar, bileşenlerin kendi başlarına sivrisinekler için cazip olmadığını bulduğundan ötürü, alımlı bileşen oranlarını tam olarak belirlemek karşılaşılan bir öbür zorluktu.

Takım, sivrisinek iştahını tetiklemek için 16 insan, iki sıçan, iki koyun, iki bıldırcın ve dört köpeğin kokusunu kullandı. Bu örnekleri toplama formları de hayli enteresandı. Koyunlar için, birkaç postu bağışlayan bir çiftlik bulunuyordu ve köpekler için bir tımar salonunu ziyaret ettiler ve kesilmiş tüyler topladılar.

Beşerler için kullanılan yol ise daha enteresandı. Çalışma müellifi Jessica Zungİnsan örnekleri için bir sürü kusursuz gönüllümüz vardı” dedi ve devam etti: “Birkaç gün duş almamalarını, sonra soyunup teflon bir torbanın içine uzanmalarını istedik.

Gönüllülerin çıplak olmalarının gerekmesinin sebebi ise giysilerin insan kokusunu bozabilecek olmasıydı.

Tüm bu kokuları topladıktan sonra, görüntüleme heyetim alanındaki genetiğiyle oynanmış sivrisineklere koku üflemek için akıllı bir sistem tasarladılar. Sivrisinek beyninin glomerül ismi verilen 60 hudut merkezi bulunur ve grup başlangıçta bu merkezlerin birçoklarının sivrisineklerin bir sonraki yemeğini bulmasına ve insan kokularını hayvanlardan ayırt etmesine yardımcı olacağını varsaymıştı, lakin bunun tam karşıtı olduğu ortaya çıktı.

Araştırma takımı üyesi Zhilei Zhao, “Beyin aktivitesini birinci gördüğümde buna inanamadım – yalnızca iki glomerül dahil oldu” dedi ve devam etti: “Bu, beklediğimiz her şeyle çelişiyordu, bu yüzden deneyi daha fazla insan, daha fazla hayvanla birkaç sefer tekrarladım. Katiyen inanamadım. Bu çok kolay.

Deneyler sonucunda sivrisineklerin insan kokusu bakımından varlıklı ve muhtemelen terden fazla eşsiz insan derisi lipidlerinden kaynaklanan iki kimyasalı (dekanal ve undekanal) tespit ettiği belirlendi.

Genel olarak, bu heyecan verici ortak araştırma, yeni kovucuların geliştirilmesine yardımcı olabilir ve sivrisinek ısırıklarından çok daha tesirli bir biçimde korunabiliriz.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler