Snapchat, Kendi Sohbet Botu My AI’ı Tanıttı

snapchat kendi sohbet botu my aii tanitti vtRBm6T1

OpenAI’ın geçtiğimiz aylarda kullanıma sunduğu sohbet botu ChatGPT, tüm dünyada sansasyon yaratmıştı. Bu nedenle birçok şirket, yapay zekânın ne kadar geliştiğini gözler önüne seren bot konusunda hamleler yapmaya başlamıştı. Örneğin Microsoft, yakın zamanda arama motoru Bing’e ChatGPT desteği getirmişti.

Şimdi ise popüler sosyal medya uygulaması Snapchat’ten benzer bir hamle geldi. ABD merkezli teknoloji devi, kullanıcılara yapay zekâ deneyimi yaşatacağını belirtti ve kendi sohbet botu ‘My AI’ı tanıttı. My AI’ın, OpenAI’ın GPT teknolojisiyle oluşturulduğu ifade edildi.

Snapchat’in sohbet botunu kullanmak için Plus abonesi olmak gerekecek

7b128b1fecf8bf6834ca3ce4c2c435a373fdde9e

Snapchat, yaptığı açıklamada My AI’ı kullanmak isteyenlerin, Snapchat Plus abonesi olması gerektiğini ifade etti. Yakın zamanda tanıtılan Snapchat Plus, şirketin 3,99 dolar karşılığında sunduğu ücretli abonelik sistemi. Sistemin şu anda ülkemizde bulunmadığını belirtelim.

Snapchat, şimdilik ücretli abonelere sunulsa da hedeflerinin botu tüm dünyadaki kullanıcılarına sunmak olduğunu belirtiyor. CEO Evan Spiegel ise sohbet bölümünde arkadaşlarınızın üstünde sabitli olarak yer alacak bot hakkında, “Buradaki ana fikir, aileniz ve arkadaşlarınıza ek olarak her gün yapay zekâ ile konuşmanız” ifadelerini kullanıyor.  

9ea899f390aad7618dd61d8a5c63b28ee84ef429

Basitçe anlatacak olursak My AI, bir nevi ChatGPT’nin Snapchat’taki bir versiyonu gibi. Ana fark, Snapchat’in botunun yanıtlar konusunda sınırlandırılmış olması. Şirket, onu güvenlik politikalarına uyması ve küfür, şiddet, cinsellik veya siyaset gibi riskli şeyler hakkında görüşler içeren yanıtlar vermemesi için eğitti. Ayrıca, makale yazdırma gibi şeylerin de önüne geçildi. Hatırlarsanız, birçok öğrencinin ödevlerini yapay zekâya yaptırması nedeniyle okullarda bu konuda yasaklar çıkmaya başlamıştı.

Bunlara ek olarak kullanıcılar, bota istedikleri ismi verebilecekler ve görsel ekleyebilecekler. Bunun ardından da yapay zekâ ürünüyle sohbet etmek, ondan fikirler almak, planlamalar yapmak gibi birçok işlev yerine getirilebilecek.

Snapchat, sohbet botuyla konuşurken dikkatli olunması gerektiği konusunda da uyarılarda bulundu

ed0530629e4eb42b2785059dec2e73edc4a9d769

ABD’şirket, yeni sohbet botunun tanıtımında bazı uyarılarda da bulundu. Açıklamada, kullanıcıların sohbet botuyla herhangi bir sırrını paylaşmaması ve tavsiye için ona güvenmemesi önerildi. Ayrıca, My AI ile yapılan konuşmaların saklanacağı ve gelecekte ürünü geliştirmek için kullanılabileceğine de vurgu yapıldı.