BilimMayıs 7, 2022

Star Trek hayranlarına büyük müjde: Efsanevi dizinin birinci kısmı olan “The Cage”, hologram olarak geri dönüyor

22 Aralık 1965 tarihinde tamamlanan birinci Star Trek kısmı olan “The Cage”in gerçek boyutlu bir hologram rekreasyonunu hayata geçirmeyi ...

22 Aralık 1965 tarihinde tamamlanan birinci Star Trek kısmı olan “The Cage”in gerçek boyutlu bir hologram rekreasyonunu hayata geçirmeyi amaçlayan büyüleyici bir projede ileri teknoloji, eski televizyonlarla buluşuyor. Bu yeni proje, Yine Roddenberry‘nin beğenilen bilim kurgu serisinin başlangıcını muhafazanın, incelemenin ve kutlamanın bir yolu olarak tanıtılıyor.

Doğal ki bu teşebbüsün, Roddenberry Estate’in iştiraki olmadan gerçekleşmesi düşünülemezdi ve bu yüzden teşebbüsün Roddenberry Archive ve Los Angeles merkezli bulut grafik şirketi OTOY ortasındaki ortak bir efor olduğunu duymak şaşırtan olmayacaktır. Yapılan bir basın açıklamasına nazaran, birlikte “Yeniden Roddenberry’nin çalışma ve sanat ömrünü görsel olarak anmak için çok yıllık bir efor” planlanıyor ve bu sefer, “1964’te Yeniden Roddenberry tarafından yaratılan efsanevi TV dizisinin oluşumunu tekrar yaratmak için birinci Star Trek kısmının yepyeni takımı ve takımı tekrar bir ortaya getirilecek.

TV kısmının hologram olarak yine yapılmasının nasıl gözüktüğü konusunda bir fikir vermek için OTOY, 1:1 gerçek boyutlu sanal setler, kostümler, karakterler ve donanımları (tamamen çalışan Enterprise iç yerleri dahil) ve bunların nasıl oluşturulduklarına dair kimi bilgileri içeren aşağıdaki görüntüyü yayınladı. Öne çıkan değerli bir nokta ise, sahne ardı gereçlerini paylaşan ve sanal rekreasyonun genç bir direktör, tecrübesiz bir direktör iken üzerinde çalıştığı gerçek setle eşleştiğine dair ferdî onayını veren 1964 yılındaki “The Cage” direktörü Robert Butler‘ın yardımı alındı. Butler, şu anda 97 yaşında.

Bu proje “The Cage” ile sona ermeyecek. Basın açıklamasına nazaran, USS Enterprise’ın Star Trek: The Motion Picture’da görüldüğü üzere tam boyutlu modelini de oluşturan Roddenberry Arşivi, bu on yılın sonuna kadar neredeyse bir düzine gerçek boyutlu Enterprise temsilini daha hayata geçirecek. Böylelikle gelecek kuşakların efsanevi yıldız gemisinin evrimine tarihi bir sadakatle dalmalarını sağlayarak orjinal USS Enterprise’ın 2245’ten 2285’e kadar 40 yıllık mirasının tamamını kapsamayı hedefliyorlar. Ayrıyeten, sanat ve küratörlük grubu, arşivde saklanan her yapıtın perde gerisini, prototiplerini ve dizaynlarını kapsamlı bir formda belgelemek için de çalışıyor. Orjinal kostümler, dekorlar, kumaşlar ve gereçlerin taramaları, mümkün olduğunda büsbütün dijital modelleri tamamlamak için kullanılıyor.

Butler üzere isimlere ek olarak, Sandy Gimpel (“The Cage”de görülen Talosyalı uzaylı) üzere aktörler ve projede “The Cage”de Kaptan Pike’ı oynayan Chris Hunter‘ın oğlu, açıkça serinin hayranı olan ve yaklaşımı Trek zihniyetine uygun görünen OTOY grubu tarafından sağlanan teknolojiye inanç Jeffrey Hunter üzere öteki birinci elden oyuncular da açıkça görülüyor.

Şirketin kurucusu ve CEO’su Jules Urbach‘ın bir basın açıklamasında söylediği üzere “Tekrar Roddenberry dünyayı görmenin büsbütün yeni bir yolunu yarattı, bizi uzayın, teknolojinin ve insan olmanın ne manaya geldiğinin hudutlarını keşfetmeye itti. Bugün, yeni arşiv araçları ve medya biçimleri, tarihi paylaşma ve deneyimleme halimizi yine şekillendiriyor. Roddenberry Arşivi’nin misyonu, Roddenberry’nin hayat uzunluğu gereçleri, kavramları ve felsefi keşiflerinin yaşayan, nefes alan bir tarihini oluşturmak için elimizdeki araçları kullanmaktır.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler