BilimMayıs 20, 2022

Stonehenge’in gizemine artık de dev çukurlar eklendi

Dünyanın en gizemli anıtlarından biri olan Stonehenge, araştırmalara nazaran yaklaşık 10 bin yaşında. Her biri 4.1 metre yüksekliğinde ve 2.1 ...

Dünyanın en gizemli anıtlarından biri olan Stonehenge, araştırmalara nazaran yaklaşık 10 bin yaşında. Her biri 4.1 metre yüksekliğinde ve 2.1 metre genişliğinde olan yaklaşık 25 ton tartısında dikili taşlardan oluşan Stonehenge’in gizemi bugün bile hala tam olarak çözülebilmiş değil. Bilim insanlarından yeni gelen raporlara nazaran ise, bu alanın gizemi yalnızca Stonehenge ile sonlu değil.

Birmingham Üniversitesi ve Belçika’daki Ghent Üniversitesi’nden arkeologlar, Stonehenge’in etrafında yaptığı araştırma sonucunda farklı noktalarda “av çukurları” tespit etti. 4 metre genişliğinde ve 2 metre derinliğinde olan tam 400 büyük çukur keşfeden arkeologlar, bu çukurların Erken Mezolitik Çağ’dan (MÖ 8000) Orta Tunç Çağı’na (MÖ 1300) kadar uzanan bir vakit diliminde kullanıldığını öne sürüyorlar.

Bahisle ilgili bilgi aktaran Stonehenge & Avebury Dünya Mirası Alanı Arkeologu Dr. Nick Snashall, “Ekip, yeni jeofizik araştırma tekniklerini karot alma ve noktasal hafriyat ile birleştirerek, Stonehenge yerinde bilinen en eski insan faaliyeti delillerinden kimilerini ortaya çıkardı,” derken, şu sözlerle Stonehenge bölgesinin değerine işaret etti: “Kuzeybatı Avrupa’da bilinen en büyük Erken Mezolitik çukurun keşfi, burasının, birinci taşların dikilmesinden binlerce yıl evvel avcı-toplayıcı topluluklar için özel bir yer olduğunu gösteriyor,” dedi.

Bu son araştırma tıpkı vakitte Stonehenge’in bulunduğu alanın yalnızca bildiğimiz merasim alanı olarak değil, binlerce yıl boyunca çeşitli fonksiyonlara hizmet ettiğini de gösteriyor.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler