Su Sızıntılarını Tespit Edecek Mini Robotlar Geliştirildi

su sizintilarini tespit edecek mini robotlar gelistirildi R3envy6d

Her gün kilometrelerce ötedeki su arıtma tesislerinden evimizdeki musluklara kadar suyu taşıyan su boruları, her ne kadar on yıllarca işlevsel kalacak kadar sağlam üretilse de bu borular bir süre sonra sızıntı yapmaya ve her yıl milyonlarca ton suyun israf olmasına neden oluyor.

Bu sorunu çözmek için çalışan araştırmacılarsa sürekli olarak daha gelişmiş hasar tespit robotları üretiyor. Yeni üretilen robotlar ise neredeyse evinizdeki musluğa kadar gelerek tüm su hatlarındaki hasarları tespit edebilecek.

Eski nesil robotlara kıyasla %75 daha küçük

5610a00dcb4ef3f27eb068724c0e570f3f817022

Birleşik Krallık Su Hizmetleri Düzenleme Kurumu Ofwat yetkilileri, ürettikleri yeni robot sayesinde her yıl milyonlarca ton suyun israf edilmesini engelleyeceklerini açıkladı. Halihazırda su hatlarını tespit etmek için robotları kullanan yetkilileri, eski robotların boyutu nedeniyle sadece ana hatları inceleyebiliyordu. Ancak yeni üretilen robotlar o kadar küçük ki, evlerin altındaki su hatlarına bile suyun akışını engellemeden dolaşabilecek.

Eski tip robotlara kıyasla çok daha gelişmiş teknolojilere sahip olan robotlar, sahip oldukları mikrofon, kamera ve ışıklar yardımıyla ilk olarak suyun akışındaki anormallikleri tespit ederek suda sızıntı olup olmadığını tespit ediyor ve sonrasında kamera ile bu deliği ya da çatlağı tespit ediyor. Yarı otonom olarak çalışan bu robotlar, istenildiğinde kullanıcı kontrolüne geçebiliyor.

Ofwat yetkilileri, 2022 yılı boyunca eski tip büyük robotlar kullanmalarına rağmen Birleşik Krallık’ta su sızıntılarını %6 oranında azalttıklarını açıkladı. Bu oran 2018 yılından bu yana ise toplamda %40’a ulaşmış durumda.