BilimMayıs 16, 2022

Su yosunlarından oluşan şaşırtan pil, bir bilgisayarı uzun mühlet boyunca çalıştırmayı başardı

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları, bir bilgisayarın inanılmaz bir pil tipiyle çalışabileceğini kanıtladı. Bir AA pilden çok daha büyük ...

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları, bir bilgisayarın inanılmaz bir pil tipiyle çalışabileceğini kanıtladı. Bir AA pilden çok daha büyük olmayan bir pil geliştiren araştırmacılar, elektrotlu bir kaba mavi-yeşil su yosunları yerleştirdi ve mikroorganizmalar, güneş ışığını kullanarak bilgisayarı çalıştıracak kadar elektrik ürettiler.

Energy and Environmental Science mecmuasında yayınlanan araştırma makalesi, siyanobakterilerin bilgisayarı 45 dakika çalıştırıp akabinde 15 dakika beklemede tutabildiği belirtiliyor. Bu sırada bilgisayar karmaşık süreçler yürütmüyordu, ardışık tam sayıların toplamını hesaplıyordu. Tıpkı vakitte pilden gelen mevcut elektrik çıkışını ölçüp bu dataları buluta gönderiyordu. Ağustos 2021’den beri, yosun pilinin güç üretmeye devam ettiği de belirtiliyor.

Altı ay boyunca kesintisiz çalışan sistem, hesaplama müddeti boyunca 0,3 mikrowatt, boşta kalma müddeti boyunca 0,24 mikrowatt güç tüketti. Lakin bunu nasıl yaptığı, şimdi net değil. Takım, en mümkün açıklamanın siyanobakterilerin (mavi-yeşil alg yosunları) fotosentez süreci sırasında elektron salması olduğunu düşünüyor. Lakin güç çıkışı ışık eksikliğinden etkilenmiyordu, güç hem gündüz hem de gece sabitti. Bunun nedeni, alglerin yiyeceklerinin bir kısmını ışık olmadığında da işlemesi ve hasebiyle bir elektrik akımı üretmeye devam etmesi olabilir.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler