BilimMayıs 13, 2022

Suyun altında örümcek görmeyi muhtemelen beklemezsiniz; fakat bu örümcek, su altında 30 dakika kalabiliyor

Örümceklerle müsabakayı beklediğiniz belli yerler vardır. Köşelerde, parktaki bankların altında, kollarda örümceklerin olmasını bekleyebilirsiniz ...

Örümceklerle müsabakayı beklediğiniz belli yerler vardır. Köşelerde, parktaki bankların altında, kollarda örümceklerin olmasını bekleyebilirsiniz. Fakat muhtemelen suyun altında bir örümcekle müsabakayı beklemezsiniz. Şaşırtan bir formda, New York’taki Binghamton Üniversitesi biyoloğu Lindsey Swierk, 30 dakika boyunca su altında saklanabilen bir örümceğin varlığını ortaya çıkarttı.

Etkileyici örümcek insanlardan kaçıyordu ve bir dereyi sığınak olarak kullandı. Swierk’in başyazarlığını yaptığı ve örümceğin dalış davranışını gösteren bir makale, geçtiğimiz ay Ethology mecmuasında yayınlandı.

Dünya Örümcek Kataloğu‘na nazaran, Trechalea extensa Meksika’dan Panama’ya yayıldı ve akarsu kenarlarında yaşıyor. Örümceği anlatan 1993 tarihli bir çalışmada “koleksiyoncunun elini kolay kolay ısırırlar” yazıyordu.

Swierk Pazartesi günü Binghamton’a yaptığı açıklamada, “Birçok tıp için ıslanmak ve üşümek, hayatta kalmak için neredeyse başlangıçta yırtıcılarıyla uğraşmak kadar risklidir” dedi ve ekledi: “Trechalea örümceklerinin daha evvel tehditlerden su altında saklandıkları bilinmiyordu ve çok uzun mühlet durabildiği muhakkak bilinmiyordu.

Örümceğin su altındaki muvaffakiyetinin sırrı, hidrofobik beden tüyleri tarafından yerinde tutulan bir hava “filmi” üzere görünüyor. Swierk, örümceğin gümüşe batırılmış üzere göründüğünü söyledi ve bu sinemanın teneffüs açıklıklarını sudan uzak tutabileceğini ve tahminen de soğuk akıntıdan kaynaklanan ısı kaybını azaltabileceğini öne sürdü.

Örümceğin sualtı seyahatleri, algılanan bir tehditten kaçınmak için kullandığı çok bir tedbir üzere görünüyor. Örümceğin olağandışı davranışına ait daha fazla müşahede, bilim insanlarının hayvanların yırtıcı hayvanlarla nasıl başa çıktığını daha yeterli anlamalarına yardımcı olabilir.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler