BilgisayarlarMayıs 31, 2022

Tablet bilgisayarlarda büyük hüsran: Tabletlerin baharı sona mı eriyor?

Canalys'in son raporuna nazaran, salgın sonrası talep azaldıkça tablet satışları düşüyor. Tahlil firması, iş için kullanılan tabletlerde yaşanan ...

Canalys’in son raporuna nazaran, salgın sonrası talep azaldıkça tablet satışları düşüyor. Tahlil firması, iş için kullanılan tabletlerde yaşanan patlamanın artık azalmaya başlaması ile birlikte tablet satışlarının, yıllık bazda %2.8 azalmayla birlikte 39.716’dan 38.595’e düştüğünü tespit etti.

Fakat Amazon, tablet satışlarının %3,3 artması ve şirketin pazar hissesinin %8,7’den %9,2’ye yükselmesiyle trendi bozmayı başardı. Canalys, Amazon’un nispi olarak uygun performansını Amazon Fire tablet serisinde yapılan büyük indirimlere bağlıyor.

Apple, 14.88 milyon adet dağıtım ve %38.6’lık pazar hissesi ile dünya çapında tablet pazarında liderliği elinde tutuyor. Lakin toplam dağıtım sayısı 2021’in birinci çeyreğine nazaran %2 azalmış durumda.

Araştırmanın sonuçlarına nazaran Samsung, 2021’deki birebir vakit dilimine nazaran toplam dağıtımda %1,7 düşüş gördü ve %20,4 pazar hissesiyle ve 7,86 milyon adet dağıtımla ikinci sırada yer aldı.

Araştırma, tüm tablet sağlayıcılarının pazar değişiminden eşit derecede etkilenmediğini belirtiyor. Örneğin Huawei ve Lenovo, sırasıyla %21.7 ve %20 oranında satış düşüşü ile bilhassa berbat etkilenen şirketler ortasında yer alıyor.

PC pazarı için de işler âlâ gitmiyor

Salgın ile birlikte başlayan hibrit çalışma trendi tesirini kaybettikçe, tablet satışlarının düşmesi de büyük bir sürpriz sayılmamalı. Üstelik bu düşüşü hisseden tek alan tablet pazarı değil.

Canalys’in belirttiğine nazaran, daha geniş olarak bakıldığında dizüstü bilgisayar ve PC pazarı da makûs bir performans sergiledi ve toplam dağıtım ölçüsü 2021’e nazaran %2,9 düştü.

2022 yılının birinci çeyreğinde dünya çapında yaklaşık beş milyon Chromebook dağıtımı yapıldı ve tüm büyük satıcılar dağıtımlarında çift haneli düşüşler yaşadı. Analistler, bunu eğitimle ilgili satın almaların sayısındaki düşüşe bağlıyor.

Canalys’in belirttiğine nazaran, tablet pazarı tedarik zinciri açısından da meçhul bir gelecekle karşı karşıya. Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşın yanı sıra Çin’de devam eden Covid-19 karantinaları, tablet üretimi için kalıcı sıkıntılara neden olabilir.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler