BilimNisan 30, 2022

Tarihi geçen ilaçlar ne yapılır? Son kullanım tarihi dolan ilaçları ne yapmalıyız?

Kimi ilaçları "her ihtimale karşı" el altında tutmak cazip bir fikir olabilir. Fakat bu cazip fikir birtakım riskleri de beraberinde getiriyor ...

Kimi ilaçları “her ihtimale karşı” el altında tutmak cazip bir fikir olabilir. Fakat bu cazip fikir birtakım riskleri de beraberinde getiriyor. Öncelikle, ilaçlar yanlış kullanılabilir. Yapılan araştırmalara nazaran reçeteli ilaçları yanlış kullanan birçok insan onları ailesinden ve arkadaşlarından alıyor.

Ayrıyeten, birinin kazara yanlış bir ilacı alma riski de vardır. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz ecza dolabına merak salabilir yahut bir gece yatmadan evvel karanlıkta bir ilaca uzanırken benzeri öbür bir ilacı alabilirsiniz.

Tüm bunlar dikkatsizlik sonucu olabilecek kazalar… Lakin işin bir de “küçük karakterlerle yazılan” kısmı var. Her ilacın bir son kullanım tarihi vardır ve meskeninizde bulunması için aldığının bir ilaç, bir köşede dururken bu tarih gelip geçebilir.

Müddeti dolmuş ilaçlar hala tesir gösterebilir, lakin bu ilaçların son kullanma tarihlerine sahip olmasının kimi sebepleri vardır: Bu tarihten sonra aktiflikleri ve güvenilirlikleri garanti edilemez. Dahası, kimi ilaçlar vakitle bozulur. Bu nedenle size yarar sağlamaktan çok ziyan verebilirler.

Pekala fakat tarihi geçmiş ilaçları ne yapmalıyız?

En yeterlisi, son kullanım tarihi geçmiş bir ilacın kullanılmaması ve imha edilmesidir. Kimi ilaçlar, atılabilir olduklarına dair işaretlere sahiptir ve meskeninizde ne biçimde imha edilecekleri belirlidir. Lakin genel olarak, etraf ve canlılar üzerinde sahip olabilecekleri tesirlerden ötürü ilaçların çöpe atılması tavsiye edilmez.

Kimi ülkelerde son kullanma tarihi geçen ilaçların toplanması için ulusal kampanyalar düzenleniyor ya da bu ilaçları karakollara bile iade edebiliyorsunuz. Ülkemizde ise, tarihi geçen ilaçlar için tercih edilen imha seçeneği, bu ilaçları yakınınızdaki bir sıhhat kuruluşuna teslim etmek. Bu türlü ilaçların en yakın sıhhat kuruluşlarına teslim edilip öteki tıbbi atıklarla birlikte uygun formda imha edilmesi gerekiyor

Şayet elinizde tarihi geçmiş bir ilaç yahut ilaçlar varsa, bu ilaçları çöpe atmak yerine en yakınınızdaki sıhhat kuruluşuna iade etmenizi öneriyoruz. Unutmayın; ilaçlar kimyasal unsurlar içerir ve bu unsurlar, evsel atıklarla birlikte atılırsa etraf için ziyanlı olacaklardır…

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler