AppleHaziran 9, 2022

Tartışmalara neden olan Apple AirTag, artık de bir cinayete karıştı

Indianapolis'li bir bayan, geçtiğimiz hafta erkek arkadaşını bir barın dışında, arabası ile öldürdüğü teziyle göz altına alındı. Polise konuşan ...

Indianapolis’li bir bayan, geçtiğimiz hafta erkek arkadaşını bir barın dışında, arabası ile öldürdüğü teziyle göz altına alındı. Polise konuşan bir şahit, kurbanın aldatma ile suçlandığını ve pozisyonunu izlemek için bir Apple AirTag kullanıldığını sav etti.

Tanık polise, 26 yaşındaki Gaylyn Morris‘in gece yarısı civarında bara girdiğini ve kurbanın şirketindeki öteki bir bayanı “dövmekle” tehdit etmeye başladığını söyledi. Teze nazaran, Morris bardan atıldıktan sonra, kurbana, bedeninin üzerinden geri vitesle geçmek de dahil olmak üzere otoparkta otomobiliyle birçok kere çarptı. Andre Smith‘in olay yerinde hayatını kaybettiği belirtildi.

Bir Indianapolis polis memuru Cuma günü mahkemeye verdiği demeçte, Morris’in olay yerinde tutuklandıktan sonra sorgulama sırasında Smith’e otomobiliyle çarptığını kabul ettiğini söyledi. Ayrıyeten otomobilin Morris’in ismine kayıtlı olduğunu da belirtti.

Apple, AirTag’i geçtiğimiz yıl Nisan ayında piyasaya sürdü ve madeni para büyüklüğündeki 30 dolarlık aygıtı, cüzdanlar, çantalar, anahtarlar ve hatta çocuklar ve evcil hayvanlar dahil olmak üzere kayıp varlıkları bulmanın uygun bir yolu olarak pazarladı. Lakin güvenlik uzmanları, şiddet eğilimli şahıslar tarafından berbata kullanma potansiyeli konusunda uzun vakittir uyarıyor.

Bazı bayanlar barlarda çantalarına AirTag’lerin atıldığını bildiriyor. Vice, yayımlanmasından bir yıl sonra sekiz polis departmanından, bayanların sahip olmadıkları AirTag’ler tarafından takip edildiğini bildirdiği 50 hadiseyi açıklayan kayıtlar aldı. Site, olayların birçoklarının kızgın eski sevgilileri içerdiğini söyledi. Çok sayıda kurban, polise şiddetli bir sonuçtan korktuklarını bildirdi.

Apple ise Pazartesi günü, tacizci kurbanlarını düşünerek tasarlandığını söylediği Güvenlik Denetimi isimli yeni bir iPhone özelliğini açıkladı. Güvenlik Denetimi, iPhone sahiplerinin kapalılık ayarlarını daha süratli sıfırlamasına ve Find My uygulaması aracılığıyla istenmeyen taraflarla pozisyon bilgilerinin paylaşımını durdurmasına imkan tanıyor. Ayrıyeten bu özelliğin FaceTime ve iMessage üzere mahallî uygulamalara erişimi kısıtlayacağı ve oburlarının paylaşım müsaadelerini denetleyeceği de belirtiliyor.

Apple’da bir zımnilik mühendisliği müdürü olan Katie Skinner, “[Güvenlik Kontrolü], berbata kullanım durumlarında bulunan şahısların bir berbata kullananın datalarına ve pozisyonlarına erişimini süratle iptal etmelerini sağlayarak bağları koparmalarını ve güvenliğe geçmelerini sağlıyor” dedi.

Apple, şimdi mevzu hakkında yorum yapmış değil. Şirket, berbata kullanım olaylarının “nadir” olduğunu tez ediyor ve AirTag ile ilgili taleplerde kolluk kuvvetleriyle işbirliği yaptığını söylüyor.

Apple, bu yılın başlarında, istenmeyen izlemenin “uzun vakittir bir toplum sorunu olduğunu” söyleyerek kabahatin AirTag’lerde olmadığını sav etti. Birçok tüketicinin yararlı bulduğu aygıt hakkında şirket, “AirTag ve Find My uygulaması sayesinde, metroda cüzdanını kaybeden bir müşteri, kentin başka tarafındaki bir istasyonda cüzdanını bulabildi” dedi.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler