BilimMayıs 14, 2022

Tekrar altından uzaylılar çıkmadı: Mars’taki “gizemli kapının” sırrı da ortaya çıktı

Mars'ta uzaylı hayatının ispatını bulmayı uman pek çok meraklı göz var. Bu gözlerin bir numaralı amacı ise, alışılmış ki kızıl gezgende ortaya ...

Mars’ta uzaylı hayatının ispatını bulmayı uman pek çok meraklı göz var. Bu gözlerin bir numaralı amacı ise, alışılmış ki kızıl gezgende ortaya çıkan enteresan kaya oluşumları. Bu tuhaf kaya oluşumlarından sonuncusu da, yakın tarihli bir NASA imgesinde ortaya çıktı. Bu imaj olağan ki kimi eğlenceli spekülasyonlara yol açtı, lakin ne yazık ki uzaylı faaliyeti ile bir ilgisi yok.

Garip imajlı Mars kayaları internette her vakit ilgi görmüştür. Geçtiğimiz Salı günü, artık yayında olmayan bir Reddit sayfasında, bir Mars doruğunun kenarında kapı gibisi bir oyuğun göründüğü tartışmaları ilgi çekti. İmaj, 7 Mayıs’ta Curiosity’nin kamerası tarafından çekilen bir dizi ham çekimden geliyordu.

UFO argümanlarının çürütücüsü UFO of Interest, görüntüye daha geniş bir bakışı paylaşarak “bilinmeyen bir yeraltı tüneline giriş” üzere görünen bu manzarayı ele aldı. UFO of Interest Çarşamba günü gönderdiği tweet’te “Bütün mozaiğin bir kesimi olarak bağlam içinde izlerken, bir kayadaki o küçük nişi, öbür bloklar, kırıklar, biçimler ve öteki aşındırıcı özelliklerle birlikte görebiliyoruz” yazdı.

Mars imajları birçok vakit aldatıcı olabiliyor. Aşınmış bir kaya bir balık üzere görünebilir yahut bir uçurum bir insan yüzüne benzeyebilir. Kırpılmış fotoğraflar ve yakınlaştırılmış görünümler, küçük özelliklerin büyük görünmesi ile sonuçlanıyor ve bu da farklı teorileri beraberinde getiriyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler