Tencent Cloud, 145 Dolara Deepfake Hizmeti Sunuyor

tencent cloud 145 dolara deepfake hizmeti sunuyor juS3f3Mt

Yapay zeka ile güçlendirilmiş sanal varlıklar olan dijital insanlar, gerçek insanlara benzeyen görüntülere sahip olmanın yanı sıra, insanlarla etkileşime girebiliyor ve girdileri yorumlayabiliyorlar. Yapay zekâ sadece basit yanıtlar değil, uygun sözel ve sözel olmayan eylemler de üretmelerini sağlıyor.

Çinli teknoloji devi Tencent Cloud’un duyurduğu ‘dijital insan platformu’ Deepfakes-as-a-Service (DFaaS) olarak adlandırılıyor. Tencent’e göre, bu hizmet ile yüksek çözünürlüklü bir dijital insan yaratmak için sadece üç dakikalık video, 100 cümle ve 145 dolarlık bir ücret gerektiriyor. Dijital karakter oluşturma işlemi sadece 24 saat sürüyor.

Dijital insanların özellikleri ve kullanım alanları neler olacak?

f941ebcb2e8e7292011c33f85a196705aa83fdfc

Tencent Cloud’un dijital insanları yarım vücut veya tam vücut olarak mevcut ve hem Çince hem de İngilizce olarak sunuluyor. Arka plan ve renk tonları gibi bazı detaylar gibi özelleştirilebiliyor. Genellikle ‘dijital insanlarda’ gördüğümüz, robotik ve doğal olmayan konuşma biçmi ise Tencent Cloud’un hizmetiyle geride kalmış durumda. Bu platformda üretilen dijital insanlar oldukça doğal bir akışla konuşuyor ve tepki veriyor.

Tencent Cloud’un Akıllı Dijital İnsan Ürünleri Genel Müdürü Chen Lei, internet devinin otomatik bir “Yapay zeka + Dijital Akıllı İnsan Fabrikası” kurmayı umduğunu söylüyor. Bu fabrika, 10’dan fazla yapay zeka algoritması sunan bir makine öğrenimi platformu olan Tencent Cloud TI platformuna dayanacak.

Yerel medya ayrıca Tencent’in doktorlar, avukatlar ve diğer profesyoneller gibi dijital insanlar da yaratabildiğini bildiriyor. Bu teknolojinin yanlış kullanılması durumunda neler olabileceği de merak konusu…