İnternetMayıs 12, 2022

Türkiye’de de yayına girmeye hazırlanan Disney Plus, açıkladığı son sayılarla Netflix’e meydan okudu

Dün Disney tarafından yapılan açıklamada, Disney Plus'ın 2 Nisan itibariyle 137,7 milyon aboneye ulaştığı söylendi. Bu da, bir evvelki yıla ...

Dün Disney tarafından yapılan açıklamada, Disney Plus’ın 2 Nisan itibariyle 137,7 milyon aboneye ulaştığı söylendi. Bu da, bir evvelki yıla nazaran %33’lük bir artış yaşandığı manasına geliyor. Dünya önderi Netflix’in son on yıldaki birinci üyelik düşüşünü yaşadığı periyotla tıpkı vakte denk gelen bu açıklama, Disney Plus’ın nispeten âlâ durumda olduğunu gösteriyor.

221 milyon abonesi ile Dünyanın en büyük abonelik görüntü hizmeti olan Netflix, geçtiğimiz ay abone sayılarının birinci çeyrekte 200.000 azaldığını bildirdi ve bu, şirketin DVD kiraladığı günlerden bu yana üyelik sayılarında yaşadığı birinci genel düşüşü oldu. Netflix’in düşüşü ve yıl ortasından evvel daha da fazla üye kaybetme beklentisi, Hollywood’un sürdürülebilir bir geleceğe giden yol olarak akışa olan inancını sarstı.

Disney Plus’ın son periyottaki 7,9 milyon net abone artışı, bir evvelki 11,7 milyonluk artıştan daha az, lakin yeniden de ondan evvelki çeyrekteki 2,1 milyon abone artışından daha büyük. Ayrıyeten Disney, Hulu abonelerinin 45,6 milyona, ESPN Plus üyeliğinin ise 22,3 milyona yükseldiğini belirtti.

Geçtiğimiz aya kadar, Netflix’in yıllarca süren kesintisiz büyümesi, Hollywood’un neredeyse tüm büyük medya şirketlerini kendi akış operasyonlarına milyarlarca dolar harcamaya zorladı. Bu “akış savaşları”, Apple TV Plus, HBO Max, Peacock, Paramount Plus ve olağan ki Disney Plus dahil olmak üzere bir küme yeni hizmetin sunulmasına sebep oldu.

Yayın akışı hizmetlerine yönelik bu akım, Hollywood’un geleceğini derinden etkiliyor, lakin insanların en sevdikleri programları ve sinemaları çevrimiçi izlemek için kaç hizmeti kullanması ve ödeme yapması gerektiği de karmaşık bir hale geliyor. Disney, 2024’ün sonlarında, hizmet beş yaşına geldiğinde Disney Plus’ın 230 milyon ile 260 milyon ortasında global aboneye sahip olacağını iddia ediyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler