BilimMayıs 4, 2022

Türkiye’de gizemli hepatit olayı var mı?

'Gizemli hepatit' yayılmaya devam ediyor. Endonezya'da 3 çocuğun hayatını kaybetmesiyle hastalıktan ölen çocuk sayısı 4’e yükseldi. DSÖ ...

‘Gizemli hepatit’ yayılmaya devam ediyor. Endonezya’da 3 çocuğun hayatını kaybetmesiyle hastalıktan ölen çocuk sayısı 4’e yükseldi. DSÖ yetkilisinin açıklamasına nazaran 1 Mayıs itibariyle, 50’den fazla ek olayın soruşturulmakta olduğu 20 ülkeden en az 228 mümkün olay bildirildi. Hastalığa gizemli hepatit denilmesinin nedeni bilinen hepatit virüsleri olan hepatit A, B, C, D ve E’ye hadiselerde rastlanmaması.

HASTALIĞIN NEDENİ ŞİMDİ MUHAKKAK DEĞİL?

Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi’nin raporuna nazaran teorilerden biri “normal kurallarda hafif geçmesi beklenen adenovirüs enfeksiyonu bulunan çocuklarda bir eş etkenin daha ağır bir enfeksiyona yahut karaciğer hasarına yol açması”. Lakin virüs nedeni tespit edilmiş değil. Araştırmalar sürüyor.

TRT Haber, “Türkiye’de gizemli hepatit olayı var mı, nelere dikkat etmek gerekiyor? sorusunu Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan’a sordu. Akhan şu bilgileri veriyor:

“Etkenin ne olduğunu bilmiyoruz”

“Başka diğer kıtalarda ortaya çıkmaya başladı ve etkenin şimdi ne olduğunu da bilmiyoruz. Burada birçoğunda hafif hadiselerin, 220 küsür olayın 70 küsüründe aslında adenovirüs 41 tespit edildi fakat adenovirüs 41 ya da adenovirüsler bu türlü seyir yapan bir özellikte değiller

“Salgın tehdidi var, dikkat edilmesi gerekiyor”

Hastalık, bebekleri ve 16 yaş altı çocukları etkiliyor. Karaciğer yetmezliğine neden oluyor. Uzmanlar adenovirüsteki değişiklik ya da koronavirüs ile adenovirüsün bir ortaya gelme ihtimali üzerinde duruyor.

“Ya birlikte olan etkileşimlerden ya da yeni öbür bir etken olmasından ötürü bu türlü bir salgın tehdidi var. Bu açıdan dikkat edilmesi gerekiyor. Zira bir yerlerde ortaya çıkıyor, farklı ülkelerde ve en değerlisi de seyri. Beklediğimiz hepatitten çok daha farklı.”

“Ülkemizde görmedik ancak görebiliriz”

“Temizliğin çok değerli olduğunu, teneffüs sistemiyle yeniden bulaşabileceği, etken şayet adenovirüsse bütün bunları gözardı etmememiz gerekiyor ve tıpkı vakitte da sekansanarak etkenin saptanması, isminin konulması, tedbirlerin alınması gerekiyor. Biz bu periyotta ülkemizde görmedik lakin görebiliriz. O yüzden kesinlikle dikkatli olmamız ve olayları takip etmemiz gerekiyor.”

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler