BilimHaziran 11, 2022

UFO’ları araştırma sırası artık de NASA’ya geldi

UAP, yani "unidentified aerial phenomenon - tanımlanamayan gökyüzü fenomeni" terimi, Pentagon tarafından tanımlanamayan uçan objeler (UFO'lardan ...

UAP, yani “unidentified aerial phenomenon – tanımlanamayan gökyüzü fenomeni” terimi, Pentagon tarafından tanımlanamayan uçan objeler (UFO’lardan) için kullanılıyor. Çünkü bu tabirin, UFO’dan farklı olarak uzaylı olma ihtimali daha az olan durumları temsil ettiğini düşünüyor. Bu da aslında mantıklı, zira UFO olarak etiketlenen şeyler uçan objeler değil, optik illüzyonlar, imgeler yahut yapay objeler olabiliyor.

UAP’ler ne olursa olsun, son vakitlerde haberlerde sıklıkla yer aldı, zira ABD Meclisi İstihbarat Komitesi olaylar hakkında rastgele bir somut sonuca ulaşamayan birkaç oturum düzenledi. Duruşmalar, ender (ancak şaşırtıcı) görüntülerden kimilerini yine ortaya çıkardı. Pentagon tarafından son birkaç yılda kapalılığı kaldırılan UAP’lerin yanı sıra daha evvel yayınlanmamış kimi imgeler yayınlandı.

Videoların, bilinen hiçbir teknolojinin yahut yaratığın yapamayacağı formlarda davranan geometrik formları gösterdiği argüman ediliyor. Lakin duruşmalarda temelde ABD askeri işçisinin bu fenomenler hakkında fazla bir şey bilmediği yahut en azından bilmediklerini söyledikleri tekrarlandı. Şimdiyse artık, NASA devreye giriyor.

NASA’da bilimden sorumlu yardımcı yönetici Thomas Zurbuchen bir açıklamasında “NASA, bilimsel keşif araçlarının güçlü olduğuna ve burada da geçerli olduğuna inanıyor” dedi ve devam etti: “Uzaydan Dünya’yı farklı biçimlerde gözlemleyebiliyoruz. Bilinmeyenle ilgili anlayışımızı geliştirmemize yardımcı olabilecek araçlara ve gruba sahibiz.

Astrofizikçi ve bilim odaklı Simons Vakfı’nın şu anki lideri David Spergel ise, ”ilk vazifemiz, basitçe, alabildiğimiz en sağlam data setini toplamak” diyor ve ekliyor: “Sivillerden, hükümetten, kâr hedefi gütmeyen kuruluşlardan, şirketlerden gelen hangi dataların var olduğunu, öbür neleri toplamaya çalışmamız gerektiğini ve bunları en âlâ nasıl tahlil edeceğimizi belirlemeliyiz.

NASA, birinci olarak bu olaylardan hangilerinin doğal ve hangilerinin teknolojik olabileceğini belirleyecek. Ajans, Dünya’yı ziyaret eden uzaylı uzay araçları konusunda kuşkucu olsa da, genel olarak dünya dışı hayat mümkünlüğü konusunda optimist. Yeni James Webb Uzay Teleskobu ve Perseverance Mars yüzey araştırma aracı da dahil olmak üzere birkaç NASA vazifesi Dünya dışında ömrün ispatlarını arıyor.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler