BilimMayıs 20, 2022

Uzay turistleri, Memleketler arası Uzay İstasyonu seyahatinde “pencereden dışarı bile bakamamış”

Axiom Space'in Ax-1 misyonundaki özel astronotlar - öteki bir deyişle uzay turistleri - Milletlerarası Uzay İstasyonundayken çok meşgul ...

Axiom Space’in Ax-1 misyonundaki özel astronotlar – öteki bir deyişle uzay turistleri – Milletlerarası Uzay İstasyonundayken çok meşgul olduklarından yakındı. Hatta UUİ’deki öbür astronotların çalışmalarını bölecek kadar meşgullerdi.

Geçtiğimiz gün yayınlanan bir SpaceNews haberinde Larry Connor, Mark Pathy, Michael López-Alegría ve Eytan Stibbe, UUİ’ye yaptıkları seyahat hakkında ne düşündüklerini anlatıyor. Başlangıçta sekiz gün sürmesi gereken seyahat, Dünya’daki hava şartları nedeniyle 15 güne uzatılmıştı. Axiom’un ödeme yapan müşterileri, fazladan vaktin güzellerine gittiğini inkar etmiyor.

Evvelce NASA astronotu olan ve Axiom vazifesine komuta eden López-Alegría, SpaceNews’e “Vakit çizelgemiz bilhassa misyonun başlarında çok agresifti” dedi ve ekledi: “Başlangıçta tempo çılgıncaydı. O denli ki, istasyondaki astronotların işlerini yapmasını bile vakit zaman engelledik.

Özel astronotların her biri seyahat için 50 milyon dolardan fazla ödemiş olsa da, muhakkak çalıştıkları bir seyahat geçirdiler. Mürettebatın deneylerinden kimileri, kendi kendini bir ortaya getiren robot teknolojisini test etmeyi, kök hücrelerle çalışmayı ve Microsoft HoloLens ile hologramlar oluşturmayı içeriyordu.

Axiom Space’in lideri ve CEO’su Michael Suffredini, Axiom’un başka astronotların halihazırda yapmakta olduğu şeyleri gelecekteki misyonlara daha uygun entegre edeceğini ve böylelikle kimsenin rahatsız edilmeyeceğini söyledi. Suffredini, SpaceNews’in söylediğine nazaran gelecekteki uçuşların da daha uzun sürmesini istiyor ve 60 güne kadar çıkabileceklerini umuyor. Şirketin değişiklikleri, misyonları daha az sıkışık hale getirebilir ve güneş sistemini uzay istasyonundan izlemek için daha fazla vakit sağlayabilir.

López-Alegría’nın haber kaynağına yaptığı şu açıklama epey enteresan: “Yörüngedeki birinci 8 yahut 10 gün içinde araştırmaya ve toplumsal yardıma o kadar odaklandık ki, pencereden dışarı bakmak, arkadaşlar ve aile ile irtibat kurmak, yalnızca eğlenmek için vakit ayırmak üzere şeyleri yapamadık bile.

Neyse ki misyon 15 güne uzadı ve onlar da, bu isteklerine biraz olsun ulaşabildi…

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler