BilimMayıs 5, 2022

Uzayda cürüm işlerseniz ne olur? Kanada’nın artık bu soruya net bir karşılığı var…

Artık Kanadalı astronotların davranışlarına daha fazla dikkat etmeleri gerekebilir. Kanada ceza yasası, Ay'da yahut Ay’a seyahat sırasında hata ...

Artık Kanadalı astronotların davranışlarına daha fazla dikkat etmeleri gerekebilir. Kanada ceza yasası, Ay’da yahut Ay’a seyahat sırasında hata işleyen astronotlarının yargılanmasını sağlayacak halde değiştiriliyor.

Değişiklik önerisi, geçtiğimiz hafta Avam Kamarası’na sunulan Kanada’nın 2022 federal bütçe uygulama tasarısının derinliklerinde yer alıyor. Bu değişiklik ile birlikte, Ay’da yahut uzay uçuşu sırasında işlenen rastgele bir kabahat, Kanada’da işlenmiş üzere ele alınacak.

Tasarı C-19‘da yer alan önlem, “Bir uzay uçuşu sırasında, Kanada’da işlenmesi durumunda cürüm teşkil edecek bir hareket yahut ihmalde bulunan Kanadalı bir mürettebat üyesi, bu hareketi yahut ihmali Kanada’da işlemiş kabul edilir” deniyor. Buna “Ay’ın yüzeyinde” işlenen kabahatlerin da dahil olduğu belirtiliyor.

Önerilen değişiklik, Kanada’nın NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ile Ay yörüngesinde Ay’ın etrafında dolaşacak planlı küçük bir uzay istasyonu olan Lunar Gateway projesine kaydolmasından sonra geldi.

Tarihteki birinci uzay kabahati argümanı

Uzayın kanunsuzluğu hakkındaki tartışma büsbütün varsayımsal değil. 2019’da ABD doğumlu astronot Anne McClain, UUİ bilgisayarını uzun müddettir görüşmediği eşinin çevrimiçi banka kayıtlarına erişmek için kullandığı argümanıyla tarihteki birinci uzay kabahatini işlemekle suçlandı.

Tezlerin daha sonra yanlış olduğu anlaşıldı, lakin bu olay, uzayda potansiyel kabahatler konusunu gündeme getirdi. Kanada’daki McGill Üniversitesi’nden dünyanın önde gelen milletlerarası uzay hukuku uzmanlarından biri olan Profesör Ram S. Jakhu, olayı, bölge dışı hukukun yeni yasal kurallarını benimsemek için “önemli ve acil bir uyandırma çağrısı” olarak nitelendirdi.

Profesör Jakhu, Lawyer Monthly’ye gönderdiği bir yazıda “Bu tıp kuralların, farklı Dünya uyruklarına sahip olmalarına bakılmaksızın, tüm uzay seyahati yapan beşerler için tıpkı olması mantıklı ve mecburî olacaktır. Bu, uzay maddelerinin imalinde ve uygulanmasında Dünyevi ‘Devlet yahut Ulus merkezli’ yaklaşıma dayalı geçmiş ve şimdiki uygulamalardan büsbütün farklı, yeni ve yenilikçi niyet ve yaklaşıma muhtaçlık duyacaktır” diye yazdı.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler