BilimMayıs 5, 2022

Uzayın oksijensiz ortamında bir silah ateşlenirse ne olur?

Uzayın oksijensiz ortamında ateş yanamaz lakin silahları ateşlemek mümkündür. Çağdaş mühimmat, barutun patlamasını sağlamak için kendi kimyasal ...

Uzayın oksijensiz ortamında ateş yanamaz lakin silahları ateşlemek mümkündür. Çağdaş mühimmat, barutun patlamasını sağlamak için kendi kimyasal yakıcı unsurunu taşıdığından ötürü cihanın neresinde olursanız olun, atmosfer oksijenine muhtaçlık duymadan bir silahı ateşleyebilirsiniz.

Fakat Dünya üzerinde ve uzayda ateşlenen silahlar ortasında kıymetli sayılabilecek bir fark, çıkan dumanın bıraktığı izdir. Çarpma kraterlerini araştıran Brown Üniversitesi astronomu Peter Schultz, uzayda bu dumanın “namlunun ucundan genişleyerek büyüyen bir duman küresi olacağını” söylüyor. Ayrıyeten silahların uzayda ateşlenebiliyor olması kimi garip ve enteresan ihtimalleri de beraberinde getiriyor.

Uzayda, galaksiler ortasındaki boşluğa özgür bir formda ateş ettiğinizi düşünün. Newton’un üçüncü hareket kanununa nazaran mermiye uygulanan kuvvet, silaha ve münasebetiyle size de aksi istikamette tıpkı biçimde tesir edecektir. Dünya’nın tersine uzayda sizi durduran hiçbir şey olmadığı için, silahtan çıkan mermi bir tarafta ilerlerken, siz de aksi istikamette ilerlemeye başlayacaksınız. Lakin merminin suratı saniyede 1.000 metre olsa da, aranızdaki kütle farkından ötürü siz yalnızca saniyede birkaç santimetre hareket edeceksiniz. Ayrıyeten mermi – ve siz – karşınıza bir öbür uzay cismi çıkmadığı sürece sonsuza kadar bu hareketi sürdüreceksiniz.

Harvard Üniversitesi ve SETI Enstitüsü astronumu Matija Cuk’un söylediğine nazaran, rastgele bir cisimle karşılaşmadığınız senaryoda şayet cihan büyümüyor olsaydı, merminin karşılaştığı ender atomlar yaklaşık 10 milyon ışık yılı sonra durmasına sebep olacaktı. Lakin, ayrıntılara girmeden sonuca bakılırsa, cihanın büyüme suratından ötürü mermi yalnızca kendisinden 40.000 ışık yılına kadar aralıkta bulunan unsurlarla karşılaşacak ve sonrasında ilerlemesini sonsuza kadar sürdürecek.

Jüpiter’e ateş ederseniz…

Bir diğer değişik senaryo ise, Jüpiter’i vurmak için rastgele bir biçimde nişan almanıza gerek olmaması. University College London fizikçisi Robert Flack’in belirttiğine nazaran, yalnızca Jüpiter’in tarafına yanlışsız ateş etmeniz, Güneş Sistemimizin devasa gezegeninin muazzam kütle çekimi sebebiyle mermiyi kendisine gerçek çekeceği manasına geliyor. Ayrıyeten, şayet direk olarak Jüpiter’e yanlışsız ateş ederseniz, bu kütle çekimi sebebiyle mermi, gaz devinin sonunu geçmeden saniyede 60 kilometre sürate ulaşacaktır.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler