BilimNisan 23, 2022

Uzun saç en yanlışsız nasıl taranır? Bu sorunun yanıtının matematikçilerden geleceğini hiç bekler miydiniz?

Uzun saçlarını taramak zorunda kalan herkes, saçlardaki düğümleri çözmeye çalışmanın ne kadar güç olabileceğini biliyordur. Lakin matematikçiler ...

Uzun saçlarını taramak zorunda kalan herkes, saçlardaki düğümleri çözmeye çalışmanın ne kadar güç olabileceğini biliyordur. Lakin matematikçiler, bir müddettir pek çok kişinin şüphelendiği şeyi kanıtladı: Düğümleri çözmenin anahtarı, uçlardan başlayıp köklere gerçek ilerlemek.

Harvard araştırmacıları, bir saç düğümünü temsil etmek için sarmal olarak birbirine dolanmış iki filamenti (bir DNA ipliğine misal bir şekilde) simüle eden bir model oluşturdular ve saçların özgür kalması için onu fırçalamanın farklı yollarını tahlil ettiler.

Soft Matter mecmuasında yayınlanan araştırmanın sonuçları, saçın hür ucundan başlayan ve kenetlenmiş uca gerçek hareket eden kısa fırça darbelerinin en tesirli yol olduğunu gösterdi.

SEAS’ta yüksek lisans öğrencisi olan Plumb-Reyes, “bu minimal modeli kullanarak, çift sarmalın üzerinde hareket eden tek bir sert diş (çatal) aracılığıyla düğümlerin çözülmesini ve gerisinde çözülmüş iki filament bırakmasını inceliyoruz” dedi ve ekledi: “Tarama ile ilgili kuvvetleri ve deformasyonları ölçtük ve akabinde sayısal olarak simüle ettik.

Ayrıyeten araştırmacıların uyardığı üzere yanlış bir fırçalama stratejisi kullanıldığında, süreç çok acı verici olabilir ve saça ziyan verebilir. Bunun yanı sıra tüm karışıklıkları gidermek çok daha uzun sürebilir.

Araştırmanın muharrirlerinden Profesör Lakshminarayanan Mahadevan (CORR), taramanın mekaniğini yıllar evvel küçük kızının saçını tararken öğrendiğini söyledi: “Düğüm açıcı spreyin bazen işe yaradığını hatırlıyorum ancak tekrar de özgür uçlardan başlayarak nazikçe taramaya dikkat etmem gerekiyordu. Lakin çok sabırlı olmadığım için kısa mühlet sonra bu işten kovuldum.

Takım, bir sonraki araştırmalarında kıvırcık saçları fırçalamanın mekaniğini ve neme ve sıcaklığa nasıl reaksiyon verdiğini incelemeyi hedefliyor.

MIT bilim beşerlerine da ilham verdiler

Mahadevan ve grubu tarafından geliştirilen fırçalamanın matematiksel unsurları, yakın vakitte MIT’deki araştırmacılar tarafından bir robot yardımıyla saç fırçalamak için algoritmalar tasarlamak hedefiyle kullanıldı. ‘RoboWig‘ olarak isimlendirilen robot, düğümleri görmesine ve değerlendirmesine yardımcı olan bir kameraya sahip ve bu sayede hassas ve vakit açısından verimli bir fırçalama planlayabiliyor.

MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’nda doktora sonrası araştırmacı ve RoboWig hakkında bir makalenin başyazarı Josie Hughes, “Düğümlenmiş liflerden oluşan bir model geliştirerek, modele dayalı bir perspektiften saçların nasıl dolaşması gerektiğini anlıyoruz” diyor ve devam ediyor: “Aşağıdan başlayın ve liflerin sıkışmasını önlemek için yavaşça üst gerçek çalışın. Bu, saçını tarayan herkesin tecrübelerinden öğrendiği, ancak artık bir model aracılığıyla gösterebileceğimiz ve bir robotu bilgilendirmek için kullanabileceğimiz bir şey.

Şu ana kadar robot, fırçalama tekniklerinin farklı saç tarzlarını ve tiplerini nasıl etkilediğine dair fikir edinmek için yalnızca peruklar üzerinde test edildi. Lakin takım, robotun acı tecrübesine nazaran performansını daha düzgün anlamak için beşerler üzerinde daha gerçekçi deneyler yapmak istiyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler