BilimMayıs 9, 2022

“Vampir cihazlar” tartışmasında yeni perde: En çok “yakan” aygıtlar hangileri?

Yüksek elektrik faturalarından şikayetçiyseniz daha tasarruflu olmak için pek çok prosedür var. Gereksiz yanan ışıkları ve kullanılmayan ...

Yüksek elektrik faturalarından şikayetçiyseniz daha tasarruflu olmak için pek çok prosedür var. Gereksiz yanan ışıkları ve kullanılmayan elektrikli aygıtları kapatmak en kıymetli metotlardan olurken, birtakım aygıtların açık olmasa da güç çekmeye devam ettiklerini unutmamak gerekiyor. Mesela telefonunuz bağlı olmasa bile prizde duran bir şarj aygıtı aslında güç çekmeye devam ediyor. Bunu nasıl engelleyebileceğinizi ve elektrik faturanızı nispeten de olsa nasıl düşürebileceğine yönelik ipuçlarını burada sizlerle paylaşmıştık; işinize yarayabilir…

Elbette televizyonunuzun kapalı olması ya da başka elektronik aygıtların bekleme modunda durması bile güç israfına sebep oluyor. İngiltere’de bu husus hakkında da bir çalışma yapılmış ve bu tip vampir aygıtların kapatılarak yılda ortalama 147 sterlin tasarruf edilebileceği öne sürülmüş.

British Gas tarafından yapılan araştırmaya nazaran, İngiltere halkının yüzde 50’si güç faturalarında son devirde büyük artış gördüklerini söylerken, neredeyse 5 İngiliz’den birinin, elektronik eşyaların kullanılmadığı halde prizde olduğu için güç tükettiklerini bilmediğini söylüyor. Elektronik aygıtların bekleme modundayken tükettiği güç ve sebep olduğu yıllık maliyetlerini de listeleyen British Gas, bilhassa televizyonların yılda 24.61 sterlin ile liste başı çektiğini söylüyor. Televizyonları, 23.10 sterlin ile uydu aygıtları, 18.89 sterlin ile modemler, 16.37 sterlin ile mikrodalgalar ve 12.17 sterlin ile oyun konsolları takip ediyor.

British Gas’in bu dokümanlarına Eurogamer’dan karşılık gelmiş durumda. Eurogamer’a nazaran, evet, bu tip aygıtlar fişte kaldıkları müddet boyunca güç çekiyorlar, lakin yıllık maliyetleri British Gas’ın argüman ettiği kadar değil. British Gas’ın bu araştırma sonuçlarının bilhassa oyun konsollarını amaç aldığını argüman eden Eurogamer, güç devinin sayıları çarpıttığını şu sözlerle açıklıyor:2013’ten bu yana TV’lerin bekleme modunda saatte 0,5 Watt yahut daha azını kullanmaları kanunen zarurî tutulmuştur. Bu yılda 4,38 kW demektir. 30p/kW elektrikle yılda 1,31 sterlin’e mal olur. Yani 24,61 sterlin’e mal olur demek hakikat değil.

Elbette bunlar İngiltere için sunulan bedeller. Hangisi gerçek hangisi yanlış kestirmesi güç; ama gerçek olan bir şey var ki, elektronik aygıtlar kapalı olsalar bile fişte bulundukları mühlet boyunca güç çekiyorlar. O nedenle en uygun tasarruf prosedürü, bu tip aygıtları kullanmadığınızda prizden çekmek.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler