BilimNisan 24, 2022

Vefata neden olabilen gizemli hepatit virüsü yayılmaya devam ediyor: DSÖ’den mevzu hakkında açıklama geldi.

Dünya Sıhhat Örgütü dün, çocuklarda kökeni bilinmeyen akut hepatit artışının akabinde en az bir çocuk vefatının rapor edildiğini ve 12 ülkede ...

Dünya Sıhhat Örgütü dün, çocuklarda kökeni bilinmeyen akut hepatit artışının akabinde en az bir çocuk vefatının rapor edildiğini ve 12 ülkede çocuklarda en az 169 olayın bildirildiğini açıkladı. Dünya çapındaki sıhhat otoriteleri, küçük çocuklarda önemli hepatit (karaciğer iltihabı) hadiselerinde gizemli bir artış yaşandığını açıklarken, DSÖ de bahis hakkındaki son sayıları yayınladı.

DSÖ, 21 Nisan itibariyle Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, İsrail, Danimarka, İrlanda, Hollanda, İtalya, Norveç, Fransa, Romanya ve Belçika’da kökeni bilinmeyen akut hepatit olaylarının rapor edildiğini söylerken, tespit edilen toplam 169 olayın 114’ünün Birleşik Krallık’ta olduğunu açıkladı. Öteki ülkelerdeki hadise sayıları ise şu şeklide: İspanya (13), İsrail (12), Amerika Birleşik Devletleri (9), Danimarka (6), İrlanda (< 5), Hollanda (4), İtalya (4), Norveç (2), Fransa (2), Romanya (1) ve Belçika (1).

Rapor edilen hadiselerin bir aydan 16 yaşına kadar olan çocuklarda görüldüğü açıklanırken, 17’sinin karaciğer nakli gerektirecek kadar önemli olduğu belirtildi. Ayrıyeten şu ana kadar akut hepatit nedeniyle 1 vefat yaşandığı söyleniyor. Fakat DSÖ, mevtle ilgili hiçbir detay vermedi ve nerede gerçekleştiğini söylemedi.

Dünya Sıhhat Örgütü, en az 74 hadisede adenovirüs olarak bilinen soğuk algınlığı virüsünün tespit edildiğini belirtiyor. Ayrıyeten, test edilenlerin 20’sinde COVID-19 enfeksiyonu da tespit edildi ve 19 hadisede COVID-19 ve adenovirüs koenfeksiyonu bulunduğuna dikkat çekiliyor.

DSÖ, durumu yakından izlediğini ve İngiliz sıhhat yetkilileri, öteki üye ülkeler ve ortaklarla birlikte çalıştığını söyledi. ABD’li sıhhat yetkilileri ise, küçük çocuklarda açıklanamayan şiddetli karaciğer iltihabı olaylarına yönelik daha geniş bir araştırmanın kesimi olarak, muhtemelen soğuk algınlığı virüsüyle irtibatlı pediatrik hepatit semptomlarına dikkat edilmesi için ülke çapında bir uyarıyı hekimlere gönderdi.

Hadiseleri tespit eden ve daha detaylı klinik ve maruz kalma geçmişlerini, toksikoloji testlerini (yani çevresel ve besin toksisitesi testleri) ve ek virolojik/mikrobiyolojik testleri içeren ülkelerde daha ileri araştırmalar devam ediyor.

Adenovirüs nedir?

Adenovirüs şu anda altta yatan neden olarak kestirim edilse de, klinik tablonun ciddiyetini tam olarak açıklamadığı kabul ediliyor. Adenovirüsler, çoklukla kendi kendini sınırlayan enfeksiyonlara neden olan yaygın patojenlerdir. Beşerden beşere yayılırlar ve en yaygın olarak teneffüs yolu hastalığına neden olurlar. Lakin cinsine bağlı olarak gastroenterit (mide yahut bağırsak iltihabı), konjonktivit (pembe göz) ve sistit (mesane enfeksiyonu) üzere diğer hastalıklara da neden olabilirler.

İnsanlarda enfeksiyonlara neden olabilen, 50’den fazla immünolojik olarak farklı adenovirüs çeşidi bulunmaktadır. Adenovirüs tip 41, çoklukla teneffüs semptomlarının eşlik ettiği ishal, kusma ve ateş olarak kendini gösterir. Adenovirüs enfeksiyonu olan bağışıklığı baskılanmış çocuklarda hepatit hadise raporları olsa da, adenovirüs tip 41’in sağlıklı çocuklarda hepatitin bir nedeni olduğu net olarak kanıtlanmış değil.

DSÖ’nün korunma tavsiyesi

DSÖ’ye nazaran, hem halihazırda hem etkilenen ülkelerde hem de diğer yerlerde ek olayları belirlemek için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor. Öncelik, denetim ve tedbire hareketlerini daha da güzelleştirmek için bu olayların nedenini belirlemek. Adenovirüs ve başka yaygın enfeksiyonlar için ortak tedbire tedbirleri, sistemli el yıkama ve teneffüs hijyenini içeriyor. Yani çok da yabancı olduğumuz bir şey değil…

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler