İnternetHaziran 2, 2022

WhatsApp’ta yazım yanlışlarını düzeltebileceksiniz… Lakin şimdiki hali için bir de önemli ikaz var!

Bazen bildirilerimizi iletmeye çalışırken yazdıklarımıza pek dikkat etmeyebiliyoruz. Şu anda WhatsApp'ta gönderdiğiniz iletilerdeki yanlışları ...

Bazen bildirilerimizi iletmeye çalışırken yazdıklarımıza pek dikkat etmeyebiliyoruz. Şu anda WhatsApp’ta gönderdiğiniz iletilerdeki yanlışları düzeltmek için bir yol bulunmuyor. Lakin Meta’nın iletileşme uygulaması, yakında tüm platformlarda bu özelliğe sahip olabilir.

WABetainfo tarafından tespit edildiği üzere WhatsApp, kullanıcıların metinlerini düzenlemesine imkan tanıyan yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu özellik, Twitter’ın üzerinde çalıştığı özelliğe çok benziyor, lakin birebir değil. Twitter’dan farklı olarak WhatsApp, kullanıcıların düzenlenen iletilerin evvelki sürümlerini denetim etmesine müsaade vermek için bir düzenleme geçmişi tutmayabilir.

Ayrıyeten, WhatsApp’ın gönderenin iletide bir düzenleme yaptığını alıcıya bildirip bildirmeyeceği de bilinmiyor. Örneğin Skype, metinlerinizi düzenlemenize müsaade veriyor ve alıcıya bir değişiklik yapıldığını bildiriyor. Ayrıyeten, bir düzenleme mühleti hududu olup olmayacağı da tam olarak muhakkak değil. Yeniden Skype’a bakıldığında, bir iletinin yalnızda birinci 60 dakika içinde düzenlenmesi mümkün. Söylentilere nazaran Twitter’ın sunacağı özellikte de bir düzenleme mühleti sonu olacak.

Bu özellik birinci olarak WhatsApp Android uygulamasında görüldü, lakin WABetainfo, birebir düzenleme seçeneğini iOS ve Masaüstü için WhatsApp beta sürümüne getirmek için çalışmaların sürdüğünü söylüyor. Düzenleme özelliği şu anda geliştirme basamağında ve beta test kullanıcıları yahut genel kullanım için mevcut değil. Lakin bu özelliğin öncelikle beta sürümü için sunulacağını varsayım edebiliriz.

WhatsApp, bu ayın başlarında yansılar, büyük evrak transferleri, daha büyük kümeler ve daha fazlası dahil olmak üzere birkaç yeni özellik sunmuştu ve daha uygun bir platform haline gelmek için yeni özellikler eklemeye devam edeceği bildiriliyor.

YENİ DÜZENLEMENİN DEZAVANTAJI VAR MI?

Yeni özellik şu anda WhatsApp’ta dahili olarak geliştiriliyor. iOS, Android ve masaüstü sürümü için ne vakit yayınlanacağı şimdi bilinmiyor. Özellik, piyasaya sürülmeden evvel de değişiklikler yaşayabilir. Hatta birtakım uzmanlara nazaran olmalı da… Zira şu anki haliyle bir WhatsApp iletisinin sonradan düzenlendiğine dair bir ispat yok.

Örneğin Chip.de şu yorumu yapıyor: “Yani biri size makûs bir bildiri yazarsa, daha sonra değiştirilebilir, böylelikle artık ortada hiçbir ispat kalmaz. WhatsApp en azından bir değişikliği belirten bir sembol yahut küçük bir metin yerleşimi düşünmeli.”

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler