Windows 11, Sistem Gereksinimleri Uyarısı Vermeye Başladı

windows 11 sistem gereksinimleri uyarisi vermeye basladi XDRZ2zLY

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un birkaç yıl önce yayınladığı Windows 11 isimli işletim sistemi, en çok da sistem gereksinimleri nedeniylegündem olmuştu. Zira Microsoft, bu işletim sisteminin sadece TPM 2.0’li işlemciler için destekleneceğini açıklamıştı. TPM 2.0 desteğine sahip olmayan işlemciler de bu işletim sistemini kullanacaktı. Ancak Microsoft’a göre bu bilgisayarlar, resmi destek almayacaklardı.

Şimdiyse Microsoft’tan Windows 11 ile ilgili yeni bir hamle geldi. Windows 11’in Ocak 2023 güncellemesini almaya başlayan bilgisayar sahipleri, bilgisayarlarının Windows 11 desteklemediğine ilişkin bir filigran görmeye başladılar. Üstelik bu filigran, ne yazık ki kaldırılamıyor. En azından şimdilik…

Resmi destek almayan bilgisayarlardaki filigran işte böyle görünüyor

16262582179ea70b8bda2eb50b7fd80565136ef5

Kullanıcılardan gelen ekran görüntülerine baktığımızda, söz konusu filigranda “Sistem gereksinimleri karşılanmadı” şeklinde bir mesajın bulunduğunu görüyoruz. Üç satırlık filigranın ikinci satırında Windows 11 sürümü, üçüncü satırında ise sürüm ile ilgili detaylı bilgi yer alıyor. Yalnız bu bildirim, işlemcisi desteklemeyen tüm kullanıcılar tarafından görüntülenmiyor. Sadece bazı kullanıcılar, bu konuyla ilgili bildirim yapmış durumdalar.

Windows 11’de görünmeye başlayan filigran ile ilgili söyleyebileceğimiz daha fazla bir şey yok. Aslında bu filigran, geçtiğimiz yıl test kullanıcıları tarafından da gündeme getirilmişti. Geldiğimiz son noktada Microsoft, geçtiğimiz yıl test ettiği filigranı şimdi kararlı sürüm kullanıcılarına da sunmaya başlamış gibi görünüyor. Yakın bir gelecekte, bu filigranın nasıl gizleneceğine ilişkin üçüncü taraf çözümler üretileceğini tahmin ediyoruz.