Windows 12 Ufukta Göründü: İşte İlk Bilgiler

windows 12 ufukta gorundu iste ilk bilgiler

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft bundan yaklaşık 2 yıl önce Windows 11 isimli yeni işletim sistemini yayınladı ve bir süredir de bu işletim sistemini kararlı ve kullanıcı dostu hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Ancak gelen son haberler, Microsoft’un sadece Windows 11 üzerinde değil, Windows 12 ile ilgili de çalışmakta olduğunu gözler önüne seriyor. Şirket bu çalışmaları Intel iş birliğinde sürdürüyor gibi görünüyor.

Intel’in “Xeon” serisi işlemcileri, lansmandan birkaç ay önce tüm özellikleri ile sızdırılmıştı. Aynı sızıntı kaynağı, bu kez de şirketin “Meteor Lake” serisi masaüstü işlemcileri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kaynağımıza göre Intel, yeni işlemcilerinde Windows 12‘ye destek vereceğini açıkça dile getiriyordu. Ancak sızıntı kaynağının Twitter’daki paylaşımı, ne yazık ki gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuş durumda.

Microsoft ve Intel, konuyla ilgili yorum yapmıyor

3c435c5c0ec6faba22d57d87083dab0506ac806d

Intel’in yeni işlemcilerindeki Windows 12 sızıntısını irdelemeye çalışan The Verge, ne yazık ki hiçbir sonuca ulaşamadı. Intel de Microsoft da konuyla ilgili yorum yapmadı. Ancak Microsoft’un üst düzey yöneticilerinden Yusuf Mehdi, bundan çok kısa bir süre önce The Verge’e bir röportaj vermiş ve “Windows’un gelecekteki sürümlerini geliştirmeye başlarken, yapay zekanın deneyim açısından doğal bir rol oynaması gereken diğer yerleri düşüneceğiz.” şeklinde dikkat çeken bir açıklama yapmıştı. İşte burada kullanılan “gelecekteki sürüm” ifadesi, aslında Windows 12’yi ima ediyor olabilir.

Windows 12, yapay zekanın merkeze oturduğu bir işletim sistemi olabilir

Microsoft’un geleceğe yönelik planlarıyla ilgili konuşan tek isim Yusuf Mehdi değildi. Bundan birkaç ay önce de Windows’un patronu Panos Panay, dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu. “Yapay zeka, Windows’ta her şeyi nasıl yaptığınızı yeniden keşfedecek.” ifadelerini kullanan Panay, Yusuf Mehdi ile benzer bir tavır içerisindeydi. İşte tüm bunları bir araya getirdiğimizde Microsoft’un Windows 12’de yapay zekaya odaklanacağını, Intel’in de buna uygun işlemciler için kolları sıvamış olduğunu düşünmek çok da yanlış olmayacaktır.