Windows 7 ve 8 İçin Güncelleme Desteği Tamamen Kesilecek

windows 7 ve 8 icin guncelleme destegi tamamen kesilecek AwX8PnJU

Microsoft’un bir nesli büyüten Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemi, Ocak 2020’de Microsoft’un desteğine veda etmişlerdi. İşletim sistemleri, o günden bu yana yalnızca güvenlik güncelleştirmeleri alıyordu.

Fakat önümüzdeki haftadan itibaren artık bu işletim sistemlerine tamamen veda edeceğiz. Microsoft, 10 Ocak’tan itibaren Windows 7 ve 8’in güvenlik güncelleştirmelerini de sonlandıracak.

Windows 7 kullanıcılarının sayısı hâlâ milyonları aşkın:

a65c4ea79a6da9b2ae4377e311108b49aa41d16c

Microsoft, Windows 7 desteğini 2020 yılında keseceğini açıklamış olsa da kullanıcılar, efsaneleşen bu sistemi kullanmaya devam ettiler. Öyle ki ekim ayında Lansweeper tarafından yapılan bir ankette Windows 7, 8 veya XP kullanan bilgisayar sayısı, Windows 11 kullananlardan daha fazlaydı.

Windows 7 kullanıcıları, aslında 2020 yılında güvenlik güncelleştirmelerine de kısmen veda etmişti. Fakat Microsoft, ücret karşılığında güvenlik güncelleştirmesi yayınlamaya devam etmişti.

Peki, Windows 7 ve 8’in güvenlik güncelleştirmeleri kesilince ne olacak?

Windows 7 ve 8.1’in güvenlik güncelleştirmelerinin kesilmesi, kullanıcıları doğrudan etkileyebilir. Evet, işletim sistemlerini kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak beraberinde büyük riskler barındırmaya başlayacaklar.

Güvenlik güncelleştirmelerinin gelmemesiyle birlikte işletim sisteminde keşfedilen veya keşfedilecek olası kritik hataların önüne geçilmeyecek. Bu hata ve açıklar, kötü amaçlı kişilerin bilgisayarlara kolay bir şekilde saldırmasına yol açacak.

Ayrıca kötü amaçlı kişilerin kullandıkları yöntemler her geçen gün evrilirken, Windows 7 ve 8.1’in buna karşılık bir cevabı olmayacak. Yani çok yakında bu işletim sistemleri, tıpkı XP gibi kolay bir şekilde yemlenebilen ve kötüye kullanılabilen araçlara dönüşebilir.