Windows Fotoğraflar’a iCloud Desteği Geliyor

windows fotograflara icloud destegi geliyor rF7OKUXX

Hemen hemen tüm Apple kullanıcılarının hayatlarında en az 1 kere yaşadığı ve onları hem iPhone hem de Windows PC kullanmaktan soğutan tek bir uygulama var, iCloud. Öyle ki bazı kullanıcılar sırf iCloud’un Windows uygulamasından kurtulmak için Mac bilgisayarlara yöneliyor. Ancak bu durum değişmek üzere.

Windows’un resmi bloğunda yapılan bir paylaşımda Windows 11’in geliştirici sürümüne iCloud desteği geldiği belirtildi. Bu güncelleme sayesinde kullanıcılar iPhone’dan fotoğrafları zahmetsizce alabilecek.

Özellik şimdiden birçok olumlu yorum aldı bile

e2f10cf93e2c6253ee69261e12d1d32186ca08b1

Windows 10 ve 11’de kullanılan fotoğraflar uygulaması, son güncelleme ile birlikte OneDrive üzerindeki dosyaları tek tıkla görüp yönetebileceğiniz bir şekilde yeniden düzenlenmişti. Windows 11’in son geliştirici sürümüyle birlikte Microsoft, Windows kullanan Apple kullanıcılarını da mutlu etmeyi başardı. Fotoğraflar uygulamasına eklenen bu yeni özellik sayesinde iPhone ve iPad kullanıcıları, fotoğraflar uygulaması üzerinde iCloud’a yedekledikleri fotoğraf ve videolarına kolayca erişebilecek.

Tabii ki Microsoft bu noktada yedekleme yapmayan ve fotoğraflarını cihazında saklayanları da unutmuyor. Eğer Windows Store üzerinden iCloud uygulamasını indirip giriş yaparsanız cihazınızı bilgisayara bağladığınız anda tüm fotoğraflarınızı klasörler halinde görebilecek ve sadece sürükle bırak yaparak telefonunuzdan bilgisayara (ya da tam tersi) dosya aktarabileceksiniz.

e3fe6e886b618012e865793f1403bc0ba12935f8

Microsoft son günlerde Apple ile sıkı bir iş birliği içine girdiği ve iki tarafın da kullanıcılarını memnun edecek özellikleri hem Windows hem de MacOS platformuna getirmeye hazırlandıkları konuşuluyordu. Görünüşe göre Fotoğraflar uygulamasına gelen bu özellik de bu iş birliğinin ilk meyvelerinden.

Reddit forumlarında özelliği deneyen pek çok Windows kullanıcısı, test aşamasındaki bu özelliğin neredeyse mükemmel çalıştığını ve iPhone kullanıcıları için “fotoğraf aktarma çilesinin” sona erdiğini belirtiyor. Özelliğin ilerleyen haftalarda önce Beta sürüm kullananlara daha sonra da stabil sürüme geleceği belirtildi.