Yapay Zekâ ChatGPT Okullarda Yasaklandı!

yapay zek chatgpt okullarda yasaklandi LndVpjng

Yapay zekâ şirketi OpenAI, geçtiğimiz aylarda ChatGPT ismi verilen bir sohbet botunu kullanıma açtı. Bu sistem, kısa sürede tüm dünyanın gündemine oturmayı başardı ve yapabildikleri ile herkesi şaşkına çevirdi. Sohbet botu, karmaşık problemleri çözebiliyor, kod yazabiliyor, sorularınıza cevap veriyor ve hatta makale ve ödev bile yazabiliyordu.

Tabii yapay zekânın ödevleri yapabilmesi de bazı endişeleri doğurdu. Öyle ki birkaç hafta önce ABD’den bir profesör, öğrencisinin ödev için ChatGPT’yi kullandığını tespit etti. Bu tarz olayların artması beklenirken OpenAI, yazılan yazıların yapay zekâya ait olduğunun anlaşılması ve istenmeyen durumların önüne geçilmesi için filigranlar üzerinde çalışmaya başladı. Şimdi ise ChatGPT konusunda direkt olarak okullardan bir hamle geldi.

New York’taki okullar, kopya ve dezenformasyon endişesi nedeniyle ChatGPT’ye erişimi engelledi

431258d3f0461938175ef1325a0bd3f2f88a1c3d

ABD’nin New York şehrindeki devlet okullarından sorumlu New York Şehri Eğitim Dairesi, kendine ait ağlardan ve cihazlardan ChatGPT’ye erişimi engellediğini duyurdu. Buna neden olarak da yapay zekânın çocukların eğitimine zarar verme ihtimali gösterildi.

Kurumdan Jenna Lyle isimli bir sözcü de verdiği bir demeçte yasağın, öğrencilerin öğrenimi üzerindeki potansiyel olumsuz etkilerin yanı sıra içeriğin güvenliği ve doğruluyla ilgili endişelerden kaynaklandığını aktardı. Lyle açıklamasında şu ifadelere de yer verdi: “Araç, sorulara hızlı ve kolay yanıtlar verebilirken, akademik ve yaşam boyu başarı için gerekli olan eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini geliştiremez.”

c20ff52c16162d072bade18713ea74a866a633f4

Karar, eğitimcilerin yapay zekâ konusunda ne kadar endişeli olduğunu bir kez daha bizlere gösteriyor. Pek çok uzman, haklı olarak ChatGPT gibi yazılımların öğrencilerin evlerinde denemeye yazma becerilerini test etmeyi imkânsız hâle getirdiğini daha önce birçok kez vurgulamıştı. Endişelerin oldukça normal olduğunu söyleyebiliriz; çünkü ChatGPT sizin yerinize saniyeler içinde işinizi halledebiliyor. Bu da öğrencilerin ödev yapma zahmetinden kaçınıp bu sisteme yönelmesine neden olabiliyor.

Eğitim sisteminin, tıpkı Google Arama veya Wikipedia çıktıktan sonra olduğu gibi yapay zekâ sistemlerine de yüz yüze sınavlara daha fazla odaklanmak gibi yöntemlerle uyum sağlayabileceğini düşünenler de yok değil. Ancak bunun için bir hayli zaman gerekeceğini söylemek yanlış olmaz.

Son olarak New York’taki bu kararın, hem ABD’nin diğer bölgelerin hem de tüm dünyadaki okullara yayılma ihtimalinin bulunduğunu da eklemek gerek. Eğitim alanının yapay zekâ konusunda nasıl bir yol izleyeceğini birlikte göreceğiz.

ChatGPT içeriklerimiz için;