Yapay Zeka ile Kişiye Özel İlaç Üretildi!

yapay zeka ile kisiye ozel ilac uretildi tKLJKgg6

Yavaş yavaş hayatımızın her yerine entegre olan yapay zeka, çok yakında sağlığımız için de kritik önem arz edecek gibi görünüyor. Zira İsrail merkezli bir sağlık teknolojileri şirketi olan Genetika+ bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, yapay zeka ile kişiye özel ilaç geliştirmeye başladılar.

Bilim insanları, hastadan aldıkları kan ile beyin hücreleri üretmeye ve sonra da bunlar üzerinde çalışmaya başladılar. Yapılan araştırmalar kapsamında, antidepresan özellikli ilaçlara odaklanan uzmanlar, farklı farklı ilaçların beyin hücrelerine olan etkilerini denediler. Elde ettikleri tüm bulguları özel olarak eğitilmiş yapay zekaya işleyen bilim insanları, bu sayede doğru ilacı ve doğru dozajı ayarlamayı başardılar. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Talia Cohen Solal, “Her hasta için doğru ilacı tek seferde tasarlayabiliyoruz.” ifadeleriyle yeni yöntemin ne kadar etkili olduğunu açıklamış oldu.

Önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi hedefleniyor

86797020c15ff1d9094df6e1301fa9e591c90eb8

Avrupa Birliği Avrupa Araştırma Konseyi ile Avrupa Yenilik Konseyi tarafından fonlanan şirket, ilaç şirketleri ile de iş birliği yapıyor. Henüz geliştirme aşamasında olan teknoloji, yeterli başarıyı gösterebilirse önümüzdeki yıl itibarıyla piyasaya sürülecek. Pek çok uzman, böylesi bir teknolojinin ilaç sektörünün kurallarını sil baştan yazabileceğine inanıyor. Üstelik şimdilik sadece antidepresanlara odaklanan teknoloji, ilerleyen yıllarda herhangi bir hastalık için özelleştirilebilir.

Bu arada; yapay zeka odaklı ilaç üretimi yapan tek şirket Genetika+ değil. Dünyanın dört bir yanından, yapay zeka modelleri kullanılarak geliştirilen ilaçlarla ilgili çalışmalar sürüyor. Hatta akciğer hastalıklarında kullanılan ilaçlardan bir tanesi, bir süredir klinik test aşamasında. Uzmanlar, geleneksel yöntemler kullanılarak geliştirilen bir ilacın 4 yıl alırken, yapay zekanın bunu 18 ay gibi kısa bir sürede halledebileceğini söylüyorlar. Ayrıca ilaç üretiminde yapay zekanın tercih edilmesi, maliyetleri de ciddi oranda düşürüyor.