Yapay Zeka Karşıtı ‘Eylemler’ Başladı: İşte Paylaşımlar

yapay zeka karsiti eylemler basladi iste paylasimlar

Söylediğiniz metinlere göre görsel tasarlayan ya da size yazılı olarak son derece insansı yanıtlar veren yapay zekalar yeni değil elbette. Ancak ilk kez bu kadar gelişmiş versiyonları milyonlarca insanın kullanımına açıldı. Hal böyle olunca yapay zekalar bir anda yazılım geliştirme veya görsel tasarım alanlarında en önemli yardımcımız haline geldi.

Peki ya sanat? Yani öncelikli amacı ticaretten ziyade estetik olan, insan aklının-eliyle haberleşmesi sonucunda üretilen görsel eserler? Artık sanatçılara özgü el becerilerinden yoksun olsanız bile bu yapay zekalar sayesinde “eser gibi görünen” çalışmalar yapabiliyorsunuz. 

Yapay zeka ile yapılan çalışmalar gerçek sanat eserleri gibi “özgün” değil, çünkü hepsi milyonlarca gerçek eserinden izler taşıyan son derece gelişmiş birer kopya:

dc890213f35aa0e4ea5158e6e9425f1ec5501eb4

Lensa tarafından yapılan bir çizimin sol alt köşesine bir imza yer alıyor. Bu imzanın Lensa tarafından analiz edip stilistik açıdan kopyalanan herhangi bir eserden geldiği biliniyor. Benzer durumlara portre odaklı uygulamaların çoğunda rastlanabiliyor.

Ancak bu kopyalama izlerini bırakın insanlar, bazen yazılımlar bile zor anlıyor:

d93615dd0353725598e40ac0eef80831cb9254fa

Sol üstteki Van Gogh tablosundan öğrenip sağ alttaki fotoğrafın yapay zeka yorumlanmış versiyonu (Sağda).

Sebebi ise basit: Van Gogh’un fırça izleriyle oluşturduğu özgün kompozisyonu sadece onun tablolarında bulabilirsiniz. Ancak bir yapay zekaya Van Gogh demeseniz bile istediğiniz şeyin niteliğine dair veriler, ağırlıklı olarak Van Gogh’un tablolarında ise ise sonuçlar da onun fırça izlerini de içeriyor. Yani yapay zeka zaten daha yapılmış olanı kullanıyor, yeni bir şey üretmiyor.

Ayrıca yapay zekaların en büyük veri kaynağı da dijitalde doğan eserler. Bu sebeple üzerine yoğun düşünce ve emek harcanan eserleri üretenler konuya tepkili.

İşte bu durum sanatçıları harekete geçirdi ve yapay zeka karşıtı dijital eylemler başladı, bu da eylemlerde kullanılan pankartlardan birisi: 

ee80ebcb2db1d69cbda4afcdbf78738ff478283d

“YAPAY ZEKA TARAFINDAN OLUŞTURULAN GÖRÜNTÜLERE HAYIR”

Bu eylemler, dijital sanat mecralarından ArtStation’da da etkisini gösteriyor. Sanatçılar sürekli bu görseli paylaşıyorlar:

7654c1878daf4c339990e931e8fc2d4acbc82a2d

ArtStation, bir nevi dijital sanatların sosyal medyası, sanatçıların da portföylerini sergiledikleri bir katalog gibi. Tepkilerin sebebi de platformu ele geçirmeye başlayan yapay zeka üretimi görsellere fazlasıyla değer verilmesi. 

ArtStation yönetimi ise sanatçıların yapay zeka ile tasarlanmış görselleri etiketlemeleri için bir dizi çalışma yürüttüklerini ve yapay zeka kaynaklı görsellere radikal bir şekilde karşı olmadıklarını açıkladı. 

NFT devriminin öncülerinden kabul edilen dijital sanatçı Beeple da akıma böyle destek verdi:

()

Sanatçıların tepki gösterdikleri yapay zekalar, çoktan ticari birer asistan oldular bile…

Örneğin oyun şirketleri, oyunlardaki mekan, çevre veya karakter tasarımları için bu yapay zeka yazılımlarını kullanıp ilham alıyor, bu sayede çalışma sürelerini kısaltıyorlar. Elbette işin aslını, yani ürünü bu şirketlerdeki dijital sanat ekipleri ortaya koyuyor.

Peki sizce sanatçıların ortaya koyduğu tepkiler ve yapılan yapay zeka karşıtı eylemlerin sonucu ne olur? Yorumlarınızı bekliyoruz, takipte kalın…