BilimMayıs 4, 2022

Yapay Zeka Teknolojileri ile Üretimde Randıman ve Kapasite Artıyor

Bilişim teknolojileri ile tüm yaşamsal sistemleri bir ortaya getirerek tahliller sunma maksadıyla başlayan ve 4. Sanayi İhtilali olarak ...

Bilişim teknolojileri ile tüm yaşamsal sistemleri bir ortaya getirerek tahliller sunma maksadıyla başlayan ve 4. Sanayi İhtilali olarak isimlendirilen Sanayi 4.0, üretim alanlarında yapay zeka teknolojilerinin kullanılmasını hızlandırdı.

Bugün dünyada yaşanan süratli teknolojik değişim ve gelişmeler, insanları her alanda Sanayi 5.0’ın özelliklerini manaya uğraşına yöneltiyor. Bu periyot, teknolojinin dünyanın sürdürülebilirliğine yarar sağladığı ve insanların hayatını daha da kolaylaştıracağı bir çağ olarak isimlendiriliyor.

Sanayide yapay zeka teknolojileri ile üretim verimliliği artırılırken, insan ve yaşadığı dünyanın yararlarına da odaklanıldığını belirten, küresel ve yerli şirketlere otonom sistemleri tahlilleri sunan ZGN Otonom ve Robotik’in CEO’su Özgün Yabalak, “Teknolojinin son yıllardaki süratli değişimi, birçok alanda pratik tahlil formülleri geliştirilmesi ihtiyacını doğuruyor. Dijital dünya ve gerçek dünyanın muhtaçlıkları birbiriyle yarışırken teknolojinin bu tahlillere katkı sağlayacak yararlar sunması büyük kıymet taşıyor. Örneğin; dünyanın sürdürülebilirliği ve gelecek kuşaklara daha yaşanılır bir dünya bırakmak için teknolojinin nimetlerinden faydalanarak daha kalıcı tahliller geliştirmek gerekiyor.

Teknolojinin bu kadar süratli gelişimi insanlarda bir dehşet oluşmasına sebep olurken, Sanayi 5.0 topluma teknolojiden korkma iletisi veriyor. Teknoloji seni korutmak için değil sana yarar sağlamak için var bunu unutma diyor” dedi.

Bilhassa sanayi tarafında robotik sistemlerin kullanılmasıyla büyük gelişmeler sağlandığına değinen Özgün Yabalak, “Teknolojinin sanayi tarafında yaşadığı bu dayanılmaz ilerlemeyi, mutlaka beşerler işsiz kalacak üzere düşünmemek gerekiyor. İnsan, sezgisi ve sorun çözme marifeti yüksek olan bir varlık. Bu kıymetli özellikleri göz gerisi edecek bir sistem kurulmuyor. Bilakis insanların, firmaların büyüme odaklı gelişim gayelerini hayata geçirebilmek için daha nitelikli misyonlarda bulunması gerektiğinin altı çiziliyor” dedi.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler