Yazdıklarınızı Fiziksel Resimlere Dönüştüren Robot: FRIDA

yazdiklarinizi fiziksel resimlere donusturen robot frida SR9TcWVk

Geçtiğimiz yıl internetin altını üstüne getiren yapay zekâ DALL-E , yazdıklarınızı birer sanat eserine dönüştürmesiyle herkesin aklını başından almıştı. Bazı sanatçılar haklı olarak yapay zekânın bu gelişimini sanata hakaret olarak görse de DALL-E, büyük bir çoğunluğun takdirini kazanmıştı.

Öte yandan ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesindeki araştırmacılarsa DALL-E’ye yeni bir rakip çıkarmak için kolları sıvadı. Üstelik bu rakip DALL-E’nin aksine gerçekten resim yapıyor.

Resim yaparken tıpkı gerçek bir ressam gibi hata yapabiliyor

c33d5bc2ef4a745a18adfac722eaf4251dd4ecc8

Dünyaca ünlü sanatçı Frida Kahlo’dan esinlenilen FRIDA isimli bu robot kol, insanların yardımıyla kendisine verilen bilgilere göre tablolar yapabiliyor. Önündeki paletlere boya koyulabilmesi için yardıma ihtiyaç duyan FRIDA’nın kendi başına özgün işler üretemediğini belirtmemiz gerekiyor. Keza FRIDA’da tıpkı DALL-E ve diğer “dijital kardeşleri” gibi kendisine söylenenleri görsele dönüştürüyor.

Bir resmi sıfırdan boyayarak oluşturduğu için bu robotun bir eser tamamlaması yaklaşık 1 ila 3 saat arasında sürüyor. Ayrıca FRIDA’yı tasarlayan ekip yapay zekânın hata yapmasına da izin verecek bir algoritma kullanıyor. Yani FRIDA tıpkı gerçek bir sanatçı gibi resim yaparken hata yapabiliyor ve hataların üzerini örtebiliyor. Ayrıca FRIDA hakkında yapılan açıklamada Carnegie Mellon Üniversitesindeki araştırmacılar, FRIDA’nın insan yaratıcılığına bir rakip olmaktan ziyade; halihazırda yaratıcı olan ancak bazı engeller dolayısıyla bu yaratıcılığını kullanamayan kişilere yardımcı olmak için geliştirildiğini belirtiyor.

Kısa sürede hızla dikkat çeken ve yapay zekânın “gücünü” fiziksel dünyaya taşıyan FRIDA’nın çizdiği tüm eserlere burada bulunan Twitter hesabından ulaşabilirsiniz.