BilimMayıs 17, 2022

Yeni hava takip uydusu GOES-18, Dünya’nın büyüleyici manzaralarını göndermeye başladı

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi'nin (NOAA) yeni GOES-18 uydusu fırtınalar, volkanik patlamalar, orman yangınları, bulutlar üzere pek çok ...

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi’nin (NOAA) yeni GOES-18 uydusu fırtınalar, volkanik patlamalar, orman yangınları, bulutlar üzere pek çok olguya şahit olacak ve hava, iklim sıkıntıları ve doğal afetleri daha güzel varsayım etmemize ve anlamamıza yardımcı olacak. NASA, başlangıçta GOES-T olarak bilinen uyduyu 1 Mart’ta fırlatmıştı ve artık bu uydu Dünya’nın göz alıcı imgelerini geri göndermeye başladı.

NOAA, uydunun gönderdiği ve çabucak aşağıdaki görüntüde izleyebileceğiniz birinci imajları geçtiğimiz hafta paylaştı. Uyduyu tanıtan bir görüntü tipi, mükemmel Dünya çekimlerini ve fırtına, toz ve orman yangınlarının ağır imajlarını gösteriyor.

GOES-18 yörüngesel olarak sabit bir uydu olarak Ekvator’un 35.800 kilometre üzerinde sabit bir noktada Batı Yarımküre’yi daima olarak görüntülüyor ve her vakit Dünya’nın tıpkı kısmını izliyor. GOES-T’nin program müdür yardımcısı Alreen Knaub, “Bu uyduda evvelki uydularda olduğu üzere 30 kat daha fazla data alıyoruz” diyor ve devam ediyor: “Uzay hava durumu, güneş hava durumu ve Dünya hava durumunu takip ediyoruz.

Yeni imgeler uydunun beklendiği üzere çalıştığını gösteriyor. NOAA yaptığı açıklamada, “GOES-18 şu anda operasyonlara hazırlamak için aygıtlarının ve sistemlerinin fırlatma sonrası testi, doğrulaması ve kalibrasyonu sürecinden geçiyor” diyor. Şayet bir sorun çıkmazsa, teknik zorluklarla karşı karşıya kalan misyondaki GOES-17 uydusunun yerini alacak olan uydu 2023’ün başlarında GOES West ismini alacak.

GOES-18, hava iddiası ve yer yüzeyindeki fırtına ve afetlerin takibi için çok değerli bir araç olacak.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler