İnternetMayıs 31, 2022

Yeni tartışma: Metaverse’de önemli kabahatler işleyen bireyler, gerçek dünyadaki cezalarla cezalandırılmalı mı?

Birleşik Arap Emirlikleri yapay zeka bakanı Omar Sultan Al Olama, Davos'taki Dünya Ekonomik forumunda bir izleyiciye, metaverse'de önemli ...

Birleşik Arap Emirlikleri yapay zeka bakanı Omar Sultan Al Olama, Davos’taki Dünya Ekonomik forumunda bir izleyiciye, metaverse’de önemli kabahatler işleyen bireylerin gerçek dünyadaki cezai sonuçlarla cezalandırılması gerektiğine inandığını söyledi.

CNBC’den Sam Shead’in bir makalesine nazaran, bakan bunu insanların zihinsel sıhhatini korumak için gerekli bir tedbir olarak görüyor: “Sana WhatsApp’tan bir yazı gönderirsem, bu yalnızca bir yazıdır, değil mi? Sizi korkutabilir lakin bir dereceye kadar TSSB (travma sonrası gerilim bozukluğu – PTSD) geçireceğiniz anılar yaratmaz. Fakat şayet metaverse’e girersem ve gelecekte bahsettiğimiz gerçekçi bir dünyaysa ve ben seni (orada) nitekim öldürürsem ve sen bunu görürsen… aslında sizi dünya çapında agresif bir formda zorlamanız gereken makul bir uç noktaya götürüyor zira herkes kimi şeylerin kabul edilemez olduğu konusunda hemfikirdir.

Bu açıklama başlangıçta çok mantıklı gözükse de, birkaç farklı sorun bulunuyor. Öncelikle, TSSB’nin yaşanması için tıbbi olarak belirlenmiş bir hudut yok. Kimi bireyler yalnızca duydukları bir haber ile TSSB yaşayabilirken, kimi şahıslar, bakanın da söylediği üzere, birinin vefatını görmeleri ile TSSB yaşayabiliyor.

Lakin, tahminen de daha değerlisi, metaverse’ün ne kadar gelişmiş olursa olsun bir bilgisayar yazılımı olduğunu unutmamak gerekiyor. Yani, sahiden içinde kaybolabileceğiniz ve kendinizi hakikaten oradaymış üzere hissedebileceğiniz bir VR ortamı yaratılsa bile, bir cinayetin yaşanabilmesi için birilerinin bu cinayeti yazılıma kodlaması gerekiyor. Şayet cinayet yahut saldırma hareketleri yazılıma kodlanmazsa, avatarlarınızın bu türlü bir aksiyon gerçekleştirmesi mümkün olmayacaktır.

Alışılmış ki gerçek bir muhteşem yapay zeka ve gerçek bir sanal cihan yaratılarak insanların her şeyi yapmasına müsaade verecek bir sistem kurulması uzak gelecekte mümkün olabilir lakin en azından metaverse, geliştirici firmaların müsaade verdikleri yeteneklerle hudutlu olacak…

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler