İnternetMayıs 31, 2022

YouTube, Rusya – Ukrayna savaşının başladığı günden beri adeta “bir kıyım” yaptığını açıkladı

Rusya Şubat ayı sonunda Ukrayna'yı işgal ettiğinden beri YouTube, çatışmayla ilgili 70.000'den fazla görüntüyü sistemden kaldırdı. Şirket ...

Rusya Şubat ayı sonunda Ukrayna’yı işgal ettiğinden beri YouTube, çatışmayla ilgili 70.000’den fazla görüntüyü sistemden kaldırdı. Şirket, münasebet olarak görüntülerin yaşananları inkar etmeyi amaçladığını yahut kıymetsizleştirmek niyetli içeriğe sahip olduklarını gösteriyor.

YouTube, yaptırım aksiyonunu bozmadı, lakin biri Kremlin yanlısı gazeteci Vladimir Solovyov‘a bağlı olmak üzere yaklaşık 9.000 kanalı askıya aldığını da kaydetti. Kaldırılan görüntülerden kimileri, işgali “özgürleştirme misyonu” olarak tanımladığından ötürü YouTube’un kurallarına uymuyor.

YouTube’un baş eser sorumlusu Neal Mohan, mevzu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Büyük şiddet olaylarının inkarına karşı bir siyasetimiz var. Ve elbette, Ukrayna’da olanlar büyük bir şiddet olayıdır. Ve biz de bu siyaset kapsamında ilgili görüntüleri sistemden kaldırdık” dedi.

Bu hareket, YouTube üzere hizmetlerin yanlış bilgilerin çevrimiçi ortamda yayılmasını önlemede oynadığı kritik rolün altını çiziyor. Sırf Rusya’da YouTube’un 90 milyondan fazla kullanıcısı var ve bu da onu ülkedeki en büyük görüntü paylaşım platformu yapıyor. Şirketin devlet takviyeli RT ve Sputnik üzere sponsorlu ağların hareketlerine karşı yaptığı aksiyonlar bu kuruluşların Kremlin’in iletisini yayma imkanı üzerinde çarpıcı bir tesiri oluyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler